Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

04. februára 2014

SR sa chce dohodnúť so spoločnosťou EuroGas v spore o ťažbu mastenca



Slovensko sa predbežne vyhlo podaniu žaloby v kauze odobratia dobývacieho priestoru na ťažbu mastenca v Gemerskej Polome.



Zdieľať
Bratislava 4. februára (TASR) - Slovensko sa predbežne vyhlo podaniu žaloby v kauze odobratia dobývacieho priestoru na ťažbu mastenca v Gemerskej Polome.

Ložisko mastenca v Gemerskej Polome, o ktoré sa vedie spor, objavili náhodou v roku 1985 pri hľadaní cínu. Foto: TASR/Milan Kapusta

Právni zástupcovia spoločnosti EuroGas dostali deň pred vypršaním ultimáta, 30. januára, list od podpredsedu vlády a ministra financií SR Petra Kažimíra. Pre TASR to potvrdil predseda predstavenstva spoločnosti Wolfgang Rauball.

"Minister Kažimír ponúkol našim advokátom rokovanie na hľadanie možností urovnania sporu. EuroGas návrh študuje a odpovie na neho neskôr," doplnil Rauball. EuroGas si nárokuje za zmarenú investíciu odškodnenie 1,65 miliardy USD. Pokiaľ by nedošlo dohode, spoločnosť bude iniciovať žalobu na pôde Medzinárodného strediska pre riešenie investičných sporov (ICSID) vo Washingtone.

Ministerstvo financií (MF) SR odpovedalo na výzvu 30. januára 2014, potvrdil TASR tlačový odbor rezortu. "MF SR sa vzhľadom na súčasnú situáciu nebude vyjadrovať k hroziacej arbitráži. Medzinárodná investičná arbitráž v tejto veci doposiaľ nezačala," doplnil tlačový odbor. Zároveň pripomenul, že SR už v minulosti spoločnosti EuroGas odoprela výhody súvisiace s bilaterálnou investičnou dohodou s USA.

Podľa profesora Christiana Hausmaningera z právnickej kancelárie Hausmaninger Kletter návrh na mimosúdne rokovanie je súčasťou vyjednávacej taktiky. Má zmysel, no nesmie sa uponáhľať. "Často však má väčší zmysel počkať na znenie žaloby, z ktorej by bola zrejmá sila argumentov žalobcu," povedal Hausmaninger, ktorý patrí k európskym odborníkom na obchodné právo a arbitráže. V spore s EuroGasom vidí pre Slovensko šancu na výhru. "Sledujeme túto kauzu a sme presvedčení, že argumenty EuroGasu majú vážne právnické chyby. Radi by sme sa podelili o svoje zistenia so Slovenskou republikou, pokiaľ bude mať záujem," dodal Hausmaninger.

Zástupca riaditeľa Ústavu štátu a práva Jozef Vozár sa v minulosti vyjadril, že Slovensko má v tomto spore dobrú pozíciu. Nároky EuroGasu považoval za neadekvátne. "Pri investíciách vo výške 4,3 milióna eur sa požadované odškodné 1,65 miliardy USD javí, mierne povedané, ako premrštené," zdôraznil Vozár.

Spoločnosť EuroGas už od roku 2010 avizuje svoj zámer začať arbitráž so SR. Jej dcérska spoločnosť Rozmin tvrdí, že ju slovenské úrady v roku 2004 nelegálne pripravili o ložisko v Gemerskej Polome. O banské práva vedie Rozmin dlhodobý spor so spoločnosťou VSK Mining. Tá na základe rozhodnutia Obvodného banského úradu v Spišskej Novej Vsi z roku 2008 v tejto lokalite momentálne investuje.

Za zmarenie investície v Gemerskej Polome žiadala spoločnosť EuroGas najskôr v roku 2011 odškodné 500 miliónov eur. O rok sa k nároku na odškodné pridala aj spoločnosť EuroGas Inc., ktorá je registrovaná v USA. Celková suma požadovaného odškodného sa vyšplhala na 1,65 miliardy USD. Eurogas argumentoval porušením práv vyplývajúcich z dohody medzi ČSFR a USA o vzájomnej podpore a ochrane investícií z roku 1991. Ministerstvo financií SR vlani však poprelo, že by nastalo akékoľvek porušenie tejto dohody.

Ložisko mastenca v Gemerskej Polome, o ktoré sa vedie spor, objavili náhodou v roku 1985 pri hľadaní cínu. Tunajší mastenec sa vyznačuje vysokou čistotou, odborníci považujú gemerské ložisko za jedno z najvýznamnejších na svete. V súčasnosti je najväčším producentom v ťažbe mastenca Čína, významné ložiská sú aj v USA, Brazílii a Indii, z európskych štátov výraznejšie prispieva k svetovej produkcii Fínsko. Vzhľadom na široké priemyselné využitie mastenca, hlavne vo farmaceutickom, chemickom, kozmetickom a papierenskom priemysle, spotreba aj dopyt po tejto surovine na trhu neustále rastie.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Schôdza k emisiám trvala len pár minút, Smer neschválil program
<< predchádzajúci článok
Šetrná liečba bolesti pohybového aparátu