Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

15. decembra 2010

SR podľa Mikloša o korunu neusiluje, alternatívy by mala mať



Náklady a dôsledky návratu Slovenska k vlastnej mene by podľa ministra financií Ivana Mikloša boli enormné. Ako uvádza Mikloš v rozhovore pre aktuálne vydanie ...



Zdieľať
ivan miklos Ivan MiklošFoto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 15. decembra (WEBNOVINY) - Náklady a dôsledky návratu Slovenska k vlastnej mene by podľa ministra financií Ivana Mikloša boli enormné. Ako uvádza Mikloš v rozhovore pre aktuálne vydanie týždenníka Trend, návrat k vlastnej mene nie je neriešiteľná vec. Slovensko totiž podľa jeho slov už vlastnú menu raz prijímalo, nemalo by sa ale o to teraz usilovať. "Keby sa však zvyšovali náklady spojené napríklad s eurovalom alebo zavádzaním fiškálnej únie, ktoré by nám obmedzovali konkurencieschopnosť, mala by byť krajina pripravená na všetky alternatívy," konštatuje Mikloš.


Na otázku, či sa v súčasnosti na ministerstve financií pripravuje niečo ako technická príprava na návrat ku korune, Mikloš odpovedá: "To sú mimoriadne citlivé veci, o ktorých, samozrejme, treba diskutovať a byť pripravený na všetky alternatívy, ale verejne o nich diskutovať nebudem". V súvislosti so smerovaním k fiškálnej únii Mikloš uvádza, že hrozí, že to bude "ako varenie žaby". "Ak to prekročí istú hranicu, bude to neakceptovateľné aj pre nové krajiny, ktorým harmonizácia daní či sociálnych systémov podviaže ekonomický rast. No problém to bude aj pre bohaté krajiny. Nemecko začína cítiť rast úrokových sadzieb, čo je dôsledok preberania dlhov za iných. Aj pre Nemecko to prestáva byť akceptovateľné," hovorí Mikloš. Dodáva pritom, že si nemyslí, že to môže zájsť priďaleko.

Tému plánu „B“ pre návrat Slovenska ku korune otvoril v pondelok Richard Sulík svojim komentárom v Hospodárskych novinách. Slovensko by podľa jeho slov malo prestať slepo veriť rečiam lídrov eurozóny a pripraviť si plán "B" na opätovné zavedenie slovenskej koruny. "Keď už sme príliš malá krajina na to, aby sme výrazne ovplyvnili konanie Európskej únie, musíme aspoň chrániť hodnoty, ktoré vytvorili a tvoria ľudia žijúci na Slovensku," napísal v komentári Sulík.

Úvahy o alternatívach k stabilizácii eura oslabujú podľa premiérky Ivety Radičovej samotný stabilizačný mechanizmus a sú viac než rizikové. Premiérka vylučuje eventualitu, že by jej kabinet uvažoval nad "plánom B“ ako sa vrátiť k slovenskej korune. "O žiadnej novej korune vláda ani sekundu neuvažuje. Považujem tieto úvahy za veľmi nebezpečné,“ povedala v utorok Radičová. Slovensko je podľa predsedníčky vlády v eurozóne ešte krátko, avšak už po tomto čase môžeme konštatovať, že prijatie eura prinieslo krajine viac pozitív, ako negatív. Samotná menová únia však momentálne podľa nej stojí pred ťažkými otázkami. "Eurozóna dnes čelí novým výzvam, ako je dodržiavanie Paktu stability a rastu a jeho vymáhateľnosť,“ konštatovala Radičová.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Bezdomovci majú problém so zimou, nocľahárne sú plné
<< predchádzajúci článok
Euro pre problémy Španielska kleslo voči doláru a franku