SR mešká v preberaní smerníc EÚ, alebo ich uplatňuje zle
Slovensko včas neprevzalo do svojho práva 18 smerníc Európskej únie (EÚ), Brusel voči nám vedie za deficity 37 konaní. Vládu na to upozorňuje minister spravodlivosti Štefan Harabin v pravidelnej ...
BRATISLAVA 6. augusta (WEBNOVINY) - Slovensko včas neprevzalo do svojho práva 18 smerníc Európskej únie (EÚ), Brusel voči nám vedie za deficity 37 konaní. Vládu na to upozorňuje minister spravodlivosti Štefan Harabin v pravidelnej správe. Podobne ako vo februári pripomína, že termíny sa nedajú predlžovať a treba konať ihneď. Okamžite pripraviť zákony a vyhlášky prikázala vláda vo februári viacerým ministerstvám, ktoré tak dodnes neurobili. Mnohé smernice sme pochopili zle, alebo sme ich prevzali nedostatočne.
Ministerstvo hospodárstva neplní z februárového uznesenia vlády dve úlohy - prevzatie smernice o energetickej hospodárnosti budov a smernice o podpore modernej kombinovanej technológie výroby elektriny - kogenerácie, založenej po dopyte po využiteľnom teple na vnútornom trhu. V prvom sú potrebné vyhlášky k zákonu o pravidelnej kontrole kotlov, vykurovacích sústav a klimatizačných systémov a zmene niektorých zákonov pred schválením vládou. Druhá smernica mení zákon o podpore obnoviteľných zdrojov, novele sa dnes končí pripomienkové konanie a pôjde na rokovanie vlády. Vyhlášku, ktorá určí kritériá pre vysoko účinnú kombinovanú výrobu, ministerstvo zatiaľ nepredložilo. Termín na prevzatie oboch smerníc uplynul v januári 2006.
Z februárového deficitu sa stále nezačalo legislatívne konanie o opatreniach Národnej banky Slovenska (NBS) týkajúcich sa solventnosti zaisťovaní. Vyžaduje si ich smernica o zaistení, ktorú mala SR prijať do konca minulého roka. Potrebná novela zákona o cenných papieroch a investičných službách je po pripomienkovom konaní, prerokuje ju vláda. Rovnako je na tom aj novela zákona o povinnej kvalifikácii a pravidelnom výcviku niektorých vodičov, potrebná kvôli zmene smerníc dopravnej politiky po vstupe Rumunska a Bulharska do EÚ.
Legislatívny proces, teda odovzdanie zákona, vyhlášky alebo nariadenia do medzirezortného pripomienkového konania, potom do Legislatívnej rady vlády (LRV), na rokovanie vlády, pri zákonoch schválenie parlamentom a podpísanie prezidentom, sa nezačal pri mnohých ďalších smerniciach, ktoré ministerstvo spravodlivosti zaradilo do nového deficitu. Ministerstvá zdravotníctva a životného prostredia nepredložili novelu zákona o priestupkoch a nariadenie vlády o prevádzke kúpalísk, ktoré majú prevziať smernicu o kvalite vody na kúpanie. Životné prostredie a hospodárstvo sú zodpovedné za smernicu o nakladaní s odpadom z ťažobného priemyslu. Novelu zákona o nakladaní s takýmto odpadom schválila LRV, novelu banského zákona nepredložili.
Ministerstvo dopravy stále nepredložilo novelu cestného zákona aplikujúcu smernicu o poplatkoch za používanie niektorých ciest ťažkými nákladnými autami. Legislatívne konanie sa nezačalo ani o novele zákona o veterinárnej starostlivosti týkajúcej sa smernice o kontrole chorôb vodných živočíchov. Pri ďalšej smernici je v NR SR novela zákona o námornej plavbe, chýba vyhláška o vypúšťaní znečisťujúcich látok z námorných lodí.
Nesprávne alebo nedostatočne SR prevzalo vyše dvadsať smerníc. MS SR v správe pre vládu spomína aj známe problémy s núdzovým číslom 112, kde európsky súd minulý mesiac konštatoval porušenie záväzkov. SR nezabezpečila lokalizáciu volajúceho, vláda sľúbila skorú nápravu. Nesprávne sme aplikovali aj smernice o spoločných pravidlách pre vnútorný trh s elektrinou, o ochrane vtáctva a biotopov, o skládkach odpadov. Nenáležité prevzatie Brusel konštatoval o.i. pri smernici o transparentnom stanovovaní cien humánnych liekov, o rovnakom zaobchádzaní, rovnosti žien a mužov, uznávaní diplomov, pravidlách vnútorného trhu so zemným plynom, o rozvoji železníc a vyberaní poplatkov za používanie železničnej infraštruktúry.
SITA