13. decembra 2018
Na archívnej snímke Peter Pellegrini. Foto: TASR - Milan Kapusta Brusel 13. decembra (TASR) - Debaty hláv vlád a štátov o dlhodobom rozpočte EÚ po roku 2020 na summite v Bruseli prebiehali bez emócií a je spoločná snaha členských krajín dospieť ku konečnej dohode na jeseň 2019. Uviedol slovenský premiér Peter Pellegrini počas zasadnutia Európskej rady.
Predseda vlády SR pripomenul, že na obdobie 2021 - 2027 je v hre 1280 miliárd eur a je zatiaľ veľmi predčasné hovoriť, koľko z tejto sumy ktorá členská krajina dostane. Prevláda však názor, za ktorým stojí aj SR, že je možné, aby bola konečná dohoda o dlhodobom rozpočte dosiahnutá na budúci rok na jeseň, čo je zaevidované aj v záveroch summitu, hoci je už teraz isté, že pôjde o komplikovanejšie rokovania, ako pri príprave finančnej perspektívy na roky 2014-2020.
Pellegrini vystúpil ako prvý v rámci debát lídrov o viacročnom finančnom rámci (VFR) a svojim kolegom pripomenul Summit priateľov kohézie EÚ, ktorý sa konal v Bratislave a na ktorom sa zúčastnilo 16 krajín Únie.
"
Hlavné posolstvo z môjho vystúpenia bolo zachovanie tradičnej politiky, ako je kohézna a spoločná poľnohospodárska politika a aby sme hľadali dostatočné zdroje na nové priority, ako sú bezpečnosť, veda a výskum, digitalizácia, migrácia a stabilita eurozóny," vysvetlil premiér. Podľa neho je to dôležité, lebo v dobe, keď v Európe silnejú populistické názory, si nemôžeme dovoliť prehlbovanie rozdielov medzi jednotlivými regiónmi v EÚ. V opačnom prípade sa môže stať, že ľudia začnú mať pochybnosti o členstve v EÚ.
Pellegrini upozornil, že hlavným odkazom rokovaní lídrov o dlhodobom rozpočte je to, že najskôr treba hovoriť o prioritách EÚ a o vízii pre rozvoj a až potom treba nastaviť rozpočet, ktorý by bol schopný tieto priority napĺňať. "
Nemôžeme ísť cestou, že máme rozpočet a tomu podriadime to, čo chceme v Európe spraviť," dodal.
Slovensko podľa premiéra zastáva názor, že EÚ aj po brexite, čo znamená výpadok niekoľko miliárd eur, by mala mať ambiciózny rozpočet a hľadať spôsoby, ako zafinancovať všetko, čo treba.
V tejto súvislosti zdôraznil, že Slovensko, podobne ako aj ostatné krajiny na kohéznom summite v Bratislave, už deklarovalo ochotu zvýšiť svoje príspevky do eurorozpočtu, a to tak v reálnych sumách, ako aj v percentuálnom prevedení.
"
Pre Slovensko a ostatné krajiny Vyšehradskej štvorky by bolo veľkým úspechom, keby nám zostalo aspoň toľko, čo dostávame teraz, ale tie škrty budú výrazné," opísal situáciu Pellegrini.
Priznal, že zatiaľ je nemožné hovoriť o konkrétnych sumách pre členské krajiny, lebo sú nastavené rôzne kritériá a prepočty a rokovania pokračujú, ale návrh tak, ako je dnes známy, znamená výrazné škrty pre SR. Viac ako 20 percent voči "obálke" zo súčasného programového obdobia, čo je podľa jeho slov "
dosť" na krajinu, v ktorej pretrvávajú veľké regionálne rozdiely, a ktorá ešte nedosiahla priemer kvality života v EÚ.
Premiér potvrdil, že na summite neprebehli debaty spojené s čerpaním eurofondov naviazané na dodržiavanie princípov právneho štátu. Dodal, že ak by k tomu došlo, tak by tieto debaty chcel spojiť aj s dodržiavaním fiškálnych pravidiel a zodpovednosťou voči verejným financiám, s čím by mali problémy aj niektoré oveľa väčšie a vyspelejšie ekonomiky EÚ.
spravodajca TASR Jaromír Novak
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR