Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. januára 2010

SR chce do Afganistanu vyslať ďalších vojakov



Slovensko plánuje vyslať do Afganistanu ďalších vojakov, ktorí majú strážiť ďalšiu vstupnú bránu leteckej základne v Kandaháre. Vláda bude v ...



Zdieľať
Ilustračné foto SITA/Dušan Hein


BRATISLAVA 26. januára (WEBNOVINY) - Slovensko plánuje vyslať do Afganistanu ďalších vojakov, ktorí majú strážiť ďalšiu vstupnú bránu leteckej základne v Kandaháre. Vláda bude v stredu schvaľovať návrh šéfov rezortov obrany a diplomacie, aby Slovensko do operácie ISAF pod hlavičkou NATO vyslalo ďalšiu strážnu jednotku. Bude mať do 57 príslušníkov. Predpokladané náklady na pôsobenie strážnej jednotky predstavujú 3,4 milióna eur v roku 2010.

V súčasnosti pôsobí na leteckej základni Kandahár strážna jednotka, ktorá môže mať do 61 príslušníkov. Jej hlavnou úlohou je stráženie leteckej základne Kandahár, vojaci môžu pôsobiť len na vnútornom perimetri základne. V novom návrhu sa ruší toto obmedzenie - slovenskí vojaci by mohli strážnu službu robiť aj na iných miestach v provinciách Kandahár a Uruzgan do ukončenia vojenskej operácie ISAF. Rovnakým spôsobom sa má rozšíriť aj pôsobnosť ďalších dvoch slovenských strážnych jednotiek pôsobiacich v provincii Uruzgan, konkrétne v tábore Holland na základni FOB Ripley v Tarin Kowt, ako aj v tábore Hadrian a na pozorovacom stanovisku „Jawa“ v Deh Rawood. všetky navrhované zmeny musí okrem vlády schváliť aj parlament.

International Security Assistance Force (ISAF) je vojenská misia NATO, vytvorená 20. decembra 2001 na základe rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN. Úlohou ISAF bolo pôvodne vytvoriť bezpečné prostredie v hlavnom meste Afganistanu Kábule, a tým umožniť vytvorenie tzv. Dočasnej afganskej vlády vedenej Hamídom Karzajom. V októbri 2003 rozhodla Bezpečnostná rada OSN o rozšírení mandátu ISAF, ktorá sa rozšírila na celú krajinu. Od roku 2006 sa začali príslušníci misie postupne zapájať do intenzívnych bojových operácií v južnom Afganistane.

Veliteľom misie je generál Stanley A. McChrystal z USA, ktorý velí vojakom z 42 participujúcich národov. Celkový počet vojakov je približne 84-tisíc. Plocha priestoru zodpovednosti misie ISAF má rozlohu 650-tisíc kilometrov štvorcových. Pod misiu spadá aj 26 provinčných rekonštrukčných tímov.

V súčasnosti v operácii ISAF pôsobí 242 príslušníkov ozbrojených síl SR, medzi ktorých patrí 57 príslušníkov multifunkčnej ženijnej roty, 61 príslušníkov strážnej jednotky na leteckej základni v Kandaháre, 50 príslušníkov strážnej jednotky na predsunutej operačnej základni v Tarin Kowte v provincii Uruzgan, 50 príslušníkov strážnej jednotky na predsunutej základni v Deh Rawood v provincii Uruzgan, päť príslušníkov operačného a výcvikového tímu, dvaja príslušníci provinčného rekonštrukčného tímu v Tarin Kowte, 12 príslušníkov Národného podporného prvku na leteckej základni Kandahár a päť príslušníkov na štábnych funkciách vo veliteľstvách misie.

Medzi hlavné úlohy multifunkčnej roty patrí mechanické a ručné odmínovanie na plochách a cestných komunikáciách základne v Kandaháre. Slováci pracujú na najnáročnejších úsekoch terénu bývalej ruskej leteckej základne, ktorá sa vyznačovala aj masívnym zabezpečením priestoru pred narušením pomocou vytvárania tzv. mínových plotov. Strážne jednotky na základniach v Kandaháre, Tarin Kowt a Deh Rawod zabezpečujú stráženie v zverených úsekoch vnútorného perimetra základní, ochranu a obranu objektov, patrolovanie a kontrolu ľudí a techniky na vstupoch do základní. Príslušníci provinčného rekonštrukčného tímu sa podieľajú na výstavbe a rozvoji provincie Uruzgan. Slovenskí vojaci z operačného a výcvikového tímu vedú pokračujúci výcvik jednotiek afganskej národnej armády, robia školenia a dohliadajú na každodenné aktivity vojakov. Slováci pôsobia v holandskom tíme ako inštruktori logistiky a zdravotníckeho zabezpečenia.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Izrael nemieni preverovať pochybenia v Gaze
<< predchádzajúci článok
Gabura navrhuje zákaz interrupcií a voľné nedele