Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

04. septembra 2007

SR čakajú investície do elektroenergetiky za 464 mld. korún



Do roku 2030 je podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka potrebné investovať na Slovensku do elektroenergetiky približne 464 mld. Sk. "Najväčší podiel investícií predstavujú obnoviteľné ...



Zdieľať

BRATISLAVA 4. septembra (SITA) - Do roku 2030 je podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka potrebné investovať na Slovensku do elektroenergetiky približne 464 mld. Sk. "Najväčší podiel investícií predstavujú obnoviteľné zdroje, a to 44 %. O niečo menej jadrové zdroje s 36 %, tepelné 15 % a výstavba prečerpávacej vodnej elektrárne Ipeľ približne 5 %," povedal v rozhovore pre Hospodárske noviny Jahnátek. Jadrová energetika bude aj naďalej tvoriť základ v bilancii elektrizačnej sústavy, uviedol minister v rozhovore venovanom predstaveniu Stratégie energetickej bezpečnosti Slovenska do roku 2030. "Predpokladom na zabezpečenie dostatočného množstva elektrickej energie v dlhodobom výhľade je dostavba tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne Mochovce. V strednodobom, respektíve dlhodobom horizonte navrhujeme vybudovať novú jadrovú elektráreň v lokalite Jaslovské Bohunice," dodal Jahnátek.

V rámci využívania obnoviteľných zdrojov sa bude Slovensko naďalej spoliehať na vodné elektrárne. "Z veľkých vodných elektrární, ktoré zvýšia bezpečnosť v zásobovaní elektrickou energiou, navrhujeme v nasledujúcich rokoch výstavbu vodnej elektrárne Sereď a vodnej elektrárne v lokalite Nezbudská Lúčka pri Strečne na rieke Váh," vyhlásil minister hospodárstva. Podľa neho sa do budúcnosti perspektívne uvažuje aj s väčším využívaním geotermálnej a slnečnej energie. Podľa stratégie, ktorú má ministerstvo hospodárstva predstaviť verejnosti tento mesiac, najväčší technický potenciál v rámci využívania obnoviteľných zdrojov, ktorý predstavuje 15 percent z hrubej domácej spotreby energie, má biomasa. "Tam je skutočne veľká perspektíva pri výrobe tepla na vykurovanie najmä v centrálnych vykurovacích systémoch pri zužitkovaní drevných štiepok a slamy," povedal denníku HN Jahnátek.

Za hlavné zdroje zemného plynu do budúcnosti pre Slovensko považuje ministerstvo hospodárstva Ruskú federáciu, Nórsko, kaspickú oblasť, Stredný východ, ako aj severnú Afriku. Z kaspickej oblasti by mohlo Slovensko získať zemný plyn vďaka projektu Nabucco, ktorého sieť bude končiť v rakúskom Baumgartene. Prostredníctvom tohto rakúskeho plynárenského uzla by mohlo podľa Jahnátka Slovensko odoberať aj nórsky zemný plyn. "Určite zaujímavým z nášho pohľadu je plánovaný terminál Adria LNG v Chorvátsku, ktorý by mohol rozšíriť možnosti o dodávky plynu z Líbye, Alžírska, Kataru a z regiónu Kaspiku. Tento terminál z prepravy nevylučuje ani plyn z oblastí Ruska," uviedol pre Hospodárske noviny Jahnátek. Čo sa týka diverzifikácie zdrojov ropy, je pre Slovensko potrebné podľa ministra vybudovanie prepojenia ropovodu Bratislava - Schwechat. "Budeme tiež jednoznačne podporovať kroky vedúce k možnosti sprevádzkovať vetvu ropovodu Družba v Českej republike tak, aby sa mohla využívať i v opačnom smere, teda z Česka na Slovensko," doplnil Jahnátek.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Miera nezamestnanosti v druhom kvartáli klesla na 11,1 %
<< predchádzajúci článok
Pokračuje súd o tatrovácke byty