Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. januára 2010

SR čaká upevňovanie pozície v EÚ, tvrdí Gašparovič



Slovensko čaká upevňovanie pozície v Európskej únii. Prispieť by k tomu mohlo aj menovanie Maroša Šefčoviča za podpredsedu Európskej komisie, myslí si prezident Ivan Gašparovič. Je známe, že sme ...



Zdieľať
BRATISLAVA 4. januára (WEBNOVINY) - Slovensko čaká upevňovanie pozície v Európskej únii. Prispieť by k tomu mohlo aj menovanie Maroša Šefčoviča za podpredsedu Európskej komisie, myslí si prezident Ivan Gašparovič. Je známe, že sme chceli inú komisiu, ale pozícia podpredsedu Európskej komisie a komisára pre administratívu a inštitucionálne vzťahy, ktorú získal Maroš Šefčovič, je veľmi významná. Ak ju niekto spochybňuje, nepozná politiku, tvrdí prezident. Šefčovičova funkcia je veľmi ťažká, zodpovedná a aj výhodná v tom, že je priamo spojený s predsedom Európskej komisie José Manuelom Barrosom, pôjdu cez neho všetky rozhodnutia. "On bude prvý vedieť o tom, čo sa má udiať," konštatoval v rozhovore pre agentúru SITA Ivan Gašparovič. Verí, že aj vďaka Šefčovičovi sa otvoria dvere do administratívnych orgánov únie viacerým schopným Slovákom a aj cez administratívu sa bude slovenský prvok "prezentovať tak, že ho Európska únia bude cítiť."


Slovensko v polovici roka prevezme predsednícky post vo Visegrádskej štvorke (V4). Prezident verí, že vďaka spolupráci krajín V4 s Rakúskom, Slovinskom, či Bulharskom sa postavenie zoskupenia posilní. Zjednotenie hlasu Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska a ďalších s V4 spolupracujúcich krajín by mohlo pomôcť najmä pri presadzovaní požiadaviek pri rozhodovaní o celoeurópskych témach. Silnejší členovia EÚ ako Nemecko alebo Francúzsko sú totiž aj členmi zoskupení, ako je napríklad skupina najvyspelejších štátov sveta G8. V únii preto podľa Ivana Gašparoviča môžu presadzovať i ciele dohodnuté v rámci týchto zoskupení. Prezidentská V4 má absolútne jasno v otázkach menšín či kolektívnych práv. Pri zmene predsedníctva preto hlava štátu neočakáva zmeny v smerovaní a cieľoch Visegrádskej štvorky. Nechce, aby V4 riešila slovensko-maďarské problémy. Ide o dvojstranné problémy Slovenska a Maďarska, dodal prezident.



Za jeden zo zahraničnopolitických úspechov uplynulého roka 2009 považuje hlava štátu prijatie Lisabonskej zmluvy. Ako povedal, prijatie bolo potrebné. Ak by sa nepodarilo, bolo by to ako "vlastný faul členov Európskej únie voči sebe". Únia by vo svete získala negatívny obraz, myslí si Ivan Gašparovič. Prezident pripomína, že bol za podpis zmluvy, "ale s tým, že už dopredu sme hovorili, ktoré veci do budúcnosti bude treba riešiť". Aj keď ide o reformovanú zmluvu, nevylučuje to, že sa bude ďalej meniť. Odstrániť by sa mala najmä prebytočná administratíva. Únia nemôže fungovať dobre ako administratívny kolos, len sa naň míňajú obrovské zdroje, dodal prezident SR Ivan Gašparovič.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Soul sa chce s Pchjongjangom udobriť
<< predchádzajúci článok
Budova konskej železnice má parkovisko