Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. júla 2009

SR by mala západ a východ spájať, nie rozdeľovať, tvrdí Čarnogurský



Bývalý minister spravodlivosti Ján Čarnogurský dnes kritizoval list osobností politického a intelektuálneho života zo strednej a východnej Európy, ktoré minulý týždeň amerického prezidenta Baracka ...



Zdieľať
BRATISLAVA 21. júla (WEBNOVINY) - Bývalý minister spravodlivosti Ján Čarnogurský dnes kritizoval list osobností politického a intelektuálneho života zo strednej a východnej Európy, ktoré minulý týždeň amerického prezidenta Baracka Obamu vyzvali, aby región strednej Európy nehodil cez palubu pre dohodu s Ruskom. List nabúrava pozíciu Slovenska a obmedzuje výhodu Slovenska byť spojivom medzi východom a západom Európy.


Otvorený list, ktorý okrem iného podpísalo aj sedem bývalých prezidentov vrátane Michala Kováča, sa objavil krátko potom, ako Obama navštívil po prvýkrát Moskvu, kde uzavrel niekoľko dohôd. Moskva to označila za dôležitý prvok k oživeniu spolupráce medzi krajinami, pričom kritizovala plány na výstavbu časti protiraketového štítu v strednej Európe. Vláda Baracka Obamu zatiaľ štít prehodnocuje.

Listu chýba nedostatok realizmu, uviedol Čarnogurský. Signatári, ktorí ho podpísali, sa podľa neho spoliehajú na Spojené štáty americké, ktoré označil ako "vzdialeného spojenca". List "prinajmenšom prehlbuje chlad voči európskym kontinentálnym mocnostiam, Rusku, Nemecku a Francúzsku". Takáto politika podľa neho viedla ku katastrofe Československa v roku 1938 na Mníchovskej konferencii a Poľska v roku 1939 pri vypuknutí 2. svetovej vojny, dodal bývalý disident.

Slovensko by sa malo sústrediť najmä na rozvíjanie dôvery medzi štátmi východnej a západnej Európy. Naopak, vyvarovať by sa malo krokov, ktoré dôveru voči našej krajine podlamujú. Myslí si to bývalý minister spravodlivosti Ján Čarnogurský. Na dnešnej tlačovej konferencii tiež povedal, že naše vzťahy s oboma časťami nie sú historicky zaťažené.

Nepociťujeme historické traumy," uviedol. Za takú nepovažuje ani okupáciu v auguste 1968. Podľa neho sa totiž nedá prirovnávať napríklad k masakre poľských dôstojníkov Sovietmi v Katyńskom lese za druhej svetovej vojny alebo potlačeniu uhorskej revolúcie Ruskom v roku 1849. V zmysle historickej traumy nemáme podľa neho ani traumu z komunizmu.

Čarnogurský ocenil, že Slovensko nemení postoj ku Kosovu, ktorého nezávislosť krajina odmietla uznať. Kritizoval však, že slovenská zahraničná politika nemá jasnú koncepciu o svojom smerovaní. Cieľom by nemala byť konfrontácia medzi východom a západom, ale vytváranie podmienok pre podporu priateľstva a partnerstva oboch strán, uviedol. Je to podľa neho dôležitejšie, ako účasť na vojenských opatreniach.

Ministerstvo zahraničných vecí na vyhlásenia Čarnogurského nebude reagovať, potvrdil agentúre SITA hovorca rezortu Peter Stano. Prioritou súčasnej zahraničnej politiky Slovenska je najmä rozvoj ekonomickej dimenzie diplomacie. Slovensko sa chce sústrediť najmä na znižovanie dopadov hospodárskej a finančnej krízy. Dosiahnuť do chce najmä prílevom nových investícií, zabránením odchodu súčasných a podporou exportu. Pre krízu totiž viacerým podnikom klesol záujem o ich tovary, viaceré firmy ohlásili prepúšťanie a znižovanie výroby.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Čechovi, ktorý v Chorvátsku na pláži fotil holé deti, hrozí 8 rokov
<< predchádzajúci článok
Počet obetí prasacej chrípky presiahol 700