Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

09. februára 2012

SR by mala hľadať spojencov na úpravu ACTA, tvrdí Štefanec


Tagy: ACTA

Slovensko by malo podľa predsedu parlamentného výboru pre európske záležitosti Ivana Štefanca (SDKÚ-DS) hľadať spojencov, ako upraviť zmluvu ACTA do prijateľnej podoby, aby neboli ohrozené ...



Zdieľať
internet BRATISLAVA 9. februára (WEBNOVINY) - Slovensko by malo podľa predsedu parlamentného výboru pre európske záležitosti Ivana Štefanca (SDKÚ-DS) hľadať spojencov, ako upraviť zmluvu ACTA do prijateľnej podoby, aby neboli ohrozené základné ľudské slobody, predovšetkým vyjadrovania sa.


"Hrozí, že niekomu na hraniciach môže niekto zobrať počítač, začať prehľadávať jeho osobné údaje. To hraničí nielen s ochranou osobných údajov, ale aj ochranou súkromného vlastníctva. Keď si s niekým píšete, môže niekto tú korešpondenciu sledovať, zničiť. Sú tam veľmi nebezpečné tendencie, ktoré treba zastaviť už v zárodku,“ povedal vo štvrtok pre agentúru SITA.

Štefanec sa obrátil listom na predsedov eurovýborov krajín, ktoré ACTA nepodpísali, alebo k nej majú výhrady. Okrem Slovenska zmluvu zatiaľ nepodpísali Cyprus, Estónsko, Holandsko a Nemecko. Výhrady k zmluve majú alebo jej ratifikáciu stopli Poľsko, Česká republika, Slovinsko a Rumunsko.

"Verím, že v tomto spojenectve dokážeme vytvoriť väčší tlak na to, aby bola zmluva upravená, aby naše výhrady boli zohľadnené. Zmluva ACTA bola podpísaná 26. januára v Tokiu. Podpísalo ju 22 krajín EÚ, Slovensko zatiaľ nie. Podozrivý je na tejto zmluve už proces. Pripravovala sa v tajnosti. Schválili ju v decembri v rade ministrov pôdohospodárstva (EÚ), do ktorej kompetencie nepatrí. Osobne som sa začal o ňu zaujímať vtedy, keď nám neposlali podklady, čo bude na rokovaní rady, čo by musel prerokovať náš výbor. Dali to na poslednú chvíľu na radu ministrov pôdohospodárstva. Podozrenia vzbudzuje preto už proces,“ konštatoval Štefanec.

Zmluva okrem toho, že je pripravovaná v tajnosti, má podľa Štefanca aj zvláštne klauzuly. "Mohla by narušiť slobodu individuality, čo je jedna zo základných hodnôt. Ide o slobodu vyjadrovania sa. Sú tam obmedzenia pre vyjadrovanie sa na internete. Obávam sa, že zmluva môže narušiť slobodné vyjadrovanie sa, slobodnú konkurenciu na internete a slobodnú súťaž,“ uviedol.

Štefanec pripúšťa, že pôvodný zámer ACTA, ktorým je ochrana duševného vlastníctva, bol ušľachtilý a Slovensko ho podporuje. "Nechceme však pod pláštikom tohto zámeru ohroziť slobodu prejavu, vyjadrovania sa, zvlášť slobodu vyjadrovania sa na internete," uzavrel Štefanec.

Tagy: ACTA
   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 ACTA dodržiava všetky základné práva, tvrdí Európska komisia (7. 2. 2012)
 Dohoda ACTA zasahuje do ľudských práv, Smer ju nepodporí (6. 2. 2012)
 Juraj Miškov stopol ACTA. Chce otvorený verejný dialóg (6. 2. 2012)



nasledujúci článok >>
Kvalita demokracie v druhom polroku 2011 stagnovala
<< predchádzajúci článok
Exprezident verí, že svet si všimne udalosti na Maldivách