SR bude mať zástupcu v Centre NATO pre kybernetickú obranu
Svojho zástupcu v Centre NATO pre kybernetickú obranu - Centre výnimočnosti (Centre of Excellence) v estónskom Talline bude mať aj Slovenská republika. Agentúru SITA o tom informoval hovorca ozbrojených ...
BRATISLAVA 15. mája (WEBNOVINY) - Svojho zástupcu v Centre NATO pre kybernetickú obranu - Centre výnimočnosti (Centre of Excellence) v estónskom Talline bude mať aj Slovenská republika. Agentúru SITA o tom informoval hovorca ozbrojených síl SR Milan Vanga. Spresnil, že Ozbrojené sily SR vyšlú na pracovnú pozíciu vedec (Scientist) v oblasti výskum a vývoj (Research and Development) odborníka z oblasti informačnej bezpečnosti zo Strediska riadenia a prevádzky komunikačných a informačných systémov (KIS). Jeho úlohou počas trojročného rotačného cyklu bude zapojiť sa do výskumných vedeckých projektov v oblasti počítačovej ochrany a prispievať tak k spoločnému zdokonaľovaniu spôsobilostí NATO v tejto oblasti.
Sedem členských krajín Severoatlantickej aliancie vrátane Slovenska podpísalo v stredu v Bruseli memorandum o porozumení, na základe ktorého budú spolupracovať v spomínanom centre. Centrum výnimočnosti bude funkčné v druhej polovici tohto roka a na jeho fungovaní sa bude podieľať 30 expertov z členských krajín NATO. Okrem Slovenska a hosťujúcej krajiny memorandum podpísali aj Nemecko, Taliansko, Litva, Lotyšsko a Španielsko, uvádza sa v tlačovej správe.
Ako ďalej informoval Vanga, Slovensko sa zapojením do programu spoločnej počítačovej ochrany NATO zaviazalo okrem personálneho príspevku prispievať aj finančne do spoločného rozpočtu centra. Tieto prostriedky budú používané výlučne na financovanie spoločných projektov NATO v oblasti počítačovej ochrany, ktoré sa budú realizovať v centre pod dohľadom veliteľstva v Norfolku a s odsúhlasením Riadiaceho výboru (Steering Committee), v ktorom bude mať naša krajina svoje zastúpenie.
Súčasné hrozby v spojitosti so zraniteľnosťou informačných technológií predstavujú veľké riziko narušenia alebo úplného ochromenia činnosti KIS práve v dobe, keď spoľahlivá a nenarušená prevádzka KIS zaručuje vysokú úroveň riadenia organizácií, ako aj úroveň kvality života obyvateľstva. Moderná spoločnosť sa totiž stáva čoraz viac závislou na spoľahlivej prevádzke KIS. Každodenné pokusy o preniknutie do počítačových sietí alebo snahy o ich narušenie sú jednoznačným dôkazom potreby zaoberať sa riešeniami počítačovej ochrany, a to nielen na národnej úrovni, uviedol Vanga.
SITA