Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

26. apríla 2015

Sprievodca dejiskami - nechýbajú fanzóny ani výzvy na časovú rezervu



Svetový šampionát elitnej kategórie v hokeji sa po jedenástich rokoch vrátil do Prahy a Ostravy. Obe dejiská sú pripravené a organizátori už len vylaďujú ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR - Pavel Neubauer
Bratislava 25. apríla (TASR) - Svetový šampionát elitnej kategórie v hokeji sa po jedenástich rokoch vrátil do Prahy a Ostravy. Obe dejiská sú pripravené a organizátori už len vylaďujú posledné detaily, o čom sa budú môcť návštevníci i akreditovaní účastníci presvedčiť už o niekoľko dní.


Česko privíta v poradí už desiaty svetový šampionát. Praha ho hostila vo všetkých prípadoch, Ostrava v rokoch 1959, 2004 a teraz. O tom, že krajina privíta 79. ročník majstrovstiev sveta, rozhodlo hlasovanie kongresu Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) 21. mája 2010 v Kolíne nad Rýnom. Česko v ňom zdolalo Ukrajinu jednoznačným pomerom hlasov 84 ku 22.

Hlavné mesto je s vyše 1,25 miliónmi obyvateľov (metropolitná oblasť cca 2 milióny obyvateľov) 15. najväčšie v Európe. Praha je moderná metropola, ktorá si zakladá na svojej bohatej histórii, je všeobecne považovaná za jedno z najkrajších miest na starom kontinente a ročne ju navštívi viac ako šesť miliónov turistov. Tí vyhľadávajú najmä historické centrum s jedinečnou panorámou Pražského hradu, ktoré je pamiatkovou rezerváciou UNESCO, či ďalšie dominanty.

Podľa legendy založila mesto vo 8. storočí kňažná Libuše, o storočie neskôr vznikli prvé stavby na mieste Hradčian. Praha sa rýchlo stala dôležitým obchodným i vladárskym centrom a Karol IV. z nej chcel urobiť i hlavné mesto Svätej rímskej ríše. Koncom 19. storočia prešlo mesto industrializáciou a v ďalšom období sa rýchlo rozvíjalo. Po prvej svetovej vojne sa Praha stala hlavným mestom Československa, rovnako aj po druhej socialistickej federálnej republiky.

Praha je významným svetovým centrom s jedinečným historickým bohatstvom, svojim návštevníkom však ponúka oveľa viac - množstvo kultúrnych akcii, divadelných predstavení, výstav v galériách a múzeách, koncertov svetoznámych hudobníkov, ale aj športového vyžitia. V meste je cítiť najmä rivalitu tradičných tímov Sparty a Slavie, ktoré bojujú na futbalovom i hokejovom poli. Sídlil tu aj HC Lev Praha, český zástupca v Kontinentálnej hokejovej lige, ktorý vo finálovom súboji o Gagarinov pohár proti Metallurgu Magnitogorsk vytvoril návštevnícky rekord súťaže (17.073 divákov). Ten sa podaril v modernej multifunkčnej hale O2 Aréna, no mesto sa môže pýšiť aj ďalšími športoviskami ako sú štadión Letná, Eden Aréna, tenisový areál Štvanice, či asi najznámejší Strahovský štadión, najväčší štadión na svete.

Pražská oblasť je zároveň aj najbohatším regiónom krajiny a v hlavnom meste sídli veľká časť štátnych inštitúcií, prezident, parlament, vláda a ústredné štátne orgány. V Prahe je zastúpených viacero druhov mestskej dopravy – autobusy, električky, tri linky metra, železnica, lanová dráha na Petřín i klasická taxi-služba. Sídli v nej 12 univerzít.

Ostrava je počtom obyvateľov a rozlohou tretie najväčšie mesto krajiny a nachádza sa na rozhraní Moravy a Sliezska pri hraniciach s Poľskom. Nedisponuje takým kultúrnym a historickým bohatstvom ako druhé dejisko, no je významným univerzitným a hlavne priemyslovým centrom krajiny. Mesto má približne 300.000 obyvateľov, ostravská aglomerácia asi pol milióna a širšia metropolitná oblasť až 1,1 milióna.

Prvá zmienka o Sliezskej Ostrave pochádza z roku 1229, o Moravskej Ostrave v roku 1267. Medzi oboma časťami dnešného mesta tečie rieka Ostravice. Mestom malo výhodnú polohu na jantárovej ceste, vďaka čomu sa rýchlo rozvíjalo. Počas tridsaťročnej vojny ju obsadili švédske vojská. V roku 1763 objavili na jeho území bohaté ložisko čierneho uhlia, čo prispelo k veľkému rozmachu a neskôr tu vznikli známe Vítkovické železiarne. Mesto dostalo v 20. storočí prezývku "oceľové srdce republiky".

V Ostrave sídlia štyri divadlá, z nich najznámejšie je Národné divadlo moravskosliezske, ďalej Janáčkova filharmónia, Galéria výtvarného umenia a každoročne sa tu koná multižánrový festival Colours of Ostrava. V meste je niekoľko múzeí, medzi nimi aj nefunkčná baňa na čierne uhlie Michal, či zoologická záhrada. Ostrava je zároveň aj študentské mesto a sídli tu šesť vysokých škôl.

V roku 2004 dostalo mesto titul Európske mesto športu, od roku 1961 sa tu pravidelne koná významné atletické podujatie Zlatá tretra, na ktorom sa zúčastnil napríklad aj hviezdny šprintér Usain Bolt z Jamajky. Hokej zastupuje najmä klub HC Vítkovice Steel, dvojnásobný majster Československa, ktorý sídli v ČEZ Aréne s kapacitou 10.157 divákov. Futbalovému Baníku fandí napríklad aj slávny pesničkár a ostravský rodák Jaromír Nohavica, ktorý preň naspieval aj klubovú hymnu.

Fanúšikovia môžu v meste využiť viaceré druhy integrovanej dopravy ako sú mestské autobusy, trolejbusy a električky. Asi dvadsať kilometrov od centra sa nachádza letisko Leoša Janáčka. Mesto má vzhľadom k veľkému zastúpeniu ťažkého priemyslu problémy s ovzduším a životným prostredím.

Organizátori pripravili v oboch mestách v okolí arén fanzóny, v ktorých môžu i fanúšikovia bez vstupeniek sledovať zápasy na veľkoplošných obrazovkách. Budú rozdelené na dve zóny - vystavovateľskú so stánkami sponzorov a partnerov a zábavnú s bohatým sprievodným programom i občerstvením. Fanzóny budú otvorené počas všetkých dní šampionátu do 23.00 h.

Vedenie organizačného výboru taktiež vyzvalo fanúšikov, aby najmä v Prahe využívali na presun na a zo štadióna mestskú hromadnú dopravu, keďže v okolí oboch arén bude výrazne obmedzená doprava, a aby chodili s dostatočným predstihom.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pamätnica Liba - jedennásobný reprezentant SR: Dnes starých prosíme
<< predchádzajúci článok
Pamätnica Rusnák - kapitán šampiónov o Prahe 1985: Stále ma mrazí