21. septembra 2019
Dúhová vlajky, ilustračná snímka. Foto: TASR/APMoskva 21. septembra (TASR) - Spravodajca Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) pre ľudské práva na severnom Kaukaze Frank Schwabe v uplynulých dňoch navštívil Moskvu i Čečensko a tlmočil tam znepokojenie Rady Európy ohľadom správ o porušovaní práv žien, príslušníkov komunity LGBT a prípadoch protiprávneho zadržiavania ľudí v Čečensku. Informovala o tom v sobotu agentúra AFP.
Aj keď sa Schwabe v čečenskej metropole Groznyj nestretol s najvyšším predstaviteľom Čečenskej republiky Ramzanom Kadyrovom, rokovania, ktoré počas svojej návštevy Ruska absolvoval, označil za prospešné.
Ako pripomenula AFP, Schwabeho návšteva sa uskutočnila po tom, ako boli v júni Rusku prinavrátené právomoci v PZ RE. Bola súčasne aj prvou návštevou zástupcu PZ RE v Čečensku po deväťročnej prestávke.
Správy o represiách voči homosexuálom v Čečensku sa objavili prvýkrát v roku 2017. Ruské skupiny na podporu práv LGBT v januári tohto roku oznámili novú vlnu čistiek proti homosexuálom v kaukazskej republike.
Ešte pred Schwabeho návštevou v regióne Kadyrov tieto správy odmietol ako
"vymyslené".
Vo svojom príspevku na sieti Telegram Kadyrov o Čečensku napísal:
"Tu si muži berú ženy a ženy si berú mužov. Bolo to takto po tisíce rokov, a tak to bude vždy, nech nám Západ hovorí, čo chce."
Kadyrov tiež napísal, že
"Čečensko je otvorené dialógu s akýmikoľvek delegáciami, ktorých návšteva bola dohodnutá s ministerstvom zahraničných vecí", hoci - podľa jeho názoru -
"PZ RE a niekoľko ďalších európskych organizácií prejavujú neskrývanú zaujatosť pri diskusii o otázkach týkajúcich sa Čečenska."
Schwabe v rozhovore pre AFP uviedol, že čečenskí predstavitelia mu na stretnutiach hovorili v podstate to isté, čo napísal Kadyrov.
"Tvrdili, že v Čečensku neexistuje komunita LGBT, takže proti jej členom nemôže byť používané násilie," uviedol v telefonickom rozhovore.
Dodal, že
"nemal dojem", že by ústredné orgány v Moskve robili dosť pre riešenie prípadov porušovania ľudských práv v Čečensku.
Upozornil pritom, že
"Moskva podpísala Európsky dohovor o ľudských právach a je povinná dodržiavať pravidlá v celej svojej krajine." Uvítal súčasne
"ochotu úradov diskutovať o týchto zložitých témach".
Rusko sa vrátilo do Parlamentného zhromaždenia Rady Európy v júni, päť rokov po tom, čo jeho delegácia bola zbavená hlasovacieho práva. Stalo sa tak v dôsledku anexie Krymu.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR