Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

22. júna 2015

Správa lídrov EÚ naznačila budúci vývoj eurozóny až do roku 2025



Prezident Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker, archívne foto



Zdieľať
Prezident Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker, archívne foto Foto: TASR/AP
Brusel 22. júna (TASR) - Lídri EÚ dnes v Bruseli predstavili správu o posilnení hospodárskej a menovej únie (HMÚ). Správa s názvom "Dobudovanie hospodárskej a menovej únie v Európe" naznačuje, že EÚ s cieľom dosiahnuť pokrok chce bojovať na štyroch frontoch: vybudovať skutočnú hospodársku úniu, finančnú úniu, fiškálnu úniu a politickú úniu.


Táto správa sa neoficiálne označuje ako "Správa piatich predsedov", lebo ju vypracoval predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker v spolupráci s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom, predsedom Euroskupiny Jeroenom Dijsselbloemom, prezidentom Európskej centrálnej banky (ECB) Mariom Draghim a predsedom Európskeho parlamentu (EP) Martinom Schulzom.

Juncker v správe pre médiá pripomenul, že euro je spoločnou menou 19 členských krajín EÚ a viac než 330 miliónov občanov a je to niečo, čo Európu chráni, na druhej strane by to však mohlo fungovať lepšie.

"Naša hospodárska a menová únia nie je dokončená. Keď som nastupoval do funkcie, dal som sľub skonsolidovať a doplniť opatrenia, ktoré sme prijali počas krízy, a zabezpečiť, aby sa stali sociálne spravodlivejšími a aby sa posilnila ich demokratická legitimita," uviedol Juncker. Podľa jeho slov správa piatich predsedov je náčrtom menovej integrácie tak, aby ju bolo možné posunúť do finálnej destinácie.

Správa hovorí o pokroku, ktorý treba dosiahnuť na štyroch frontoch: k skutočnej hospodárskej únii, k finančnej únii, k fiškálnej únii a tiež k politickej únii.

Skutočná hospodárska únia má zabezpečiť, aby každé hospodárstvo malo štrukturálne prvky na to, aby mohlo v menovej únii prosperovať. Finančná únia má zaručiť integritu spoločnej meny a zvýšiť mieru spoločného rozdelenia rizika so súkromným sektorom. To predvída dobudovanie bankovej únie a urýchlenie únie kapitálových trhov. Fiškálna únia by mala priniesť fiškálnu udržateľnosť, ako aj finančnú stabilizáciu krajín eurozóny. A politická únia poskytne základ pre všetky uvedené aspekty prostredníctvom skutočnej demokratickej zodpovednosti, legitimity a posilnenia inštitucionálneho základu.

Komisia upozornila, že všetky štyri únie sú závislé jedna od druhej. Preto sa musia rozvíjať paralelne a všetky členské štáty eurozóny sa musia na nich zúčastňovať.

Dnes zverejnená správa má dva ciele: stanoviť prvé kroky, ktorými sa tento proces začne už dnes, a poskytnúť jasnú orientáciu pre dlhodobejšie opatrenia. Ide o proces, ktorý sa uskutoční v dvoch po sebe nasledujúcich fázach.

Fáza 1: (1. júl 2015 – 30. jún 2017) inštitúcie EÚ a členské štáty eurozóny musia zaistiť zvýšenie konkurencieschopnosti a štrukturálnej konvergencie, dobudovanie finančnej únie, dosiahnutie a udržanie zodpovednej fiškálnej politiky na vnútroštátnej úrovni i na úrovni eurozóny a posilnenie demokratickej zodpovednosti.

Fáza 2: V druhej fáze (dobudovanie HMÚ) sa dohodnú konkrétne opatrenia ďalekosiahlejšej povahy na dobudovanie hospodárskej a inštitucionálnej architektúry HMÚ.

Záverečná fáza (najneskôr do roku 2025): Na konci druhej fázy a po úplnom vykonaní všetkých krokov by rozsiahla a skutočná HMÚ mala byť stabilným a prosperujúcim miestom pre všetkých občanov členských štátov EÚ, ktoré využívajú spoločnú menu. Pre ostatné členské štáty EÚ by bola atraktívnym miestom, ku ktorému by sa chceli pripojiť, keď na to budú pripravené.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
PATRUŠEV: Iniciátorom udalostí na Ukrajine je Washington
<< predchádzajúci článok
Draxler bude rokovať s učiteľmi a odborármi o voľbe riaditeľov škôl