Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

06. apríla 2010

SPP stiahol podanie na Gazprom z arbitrážneho súdu



Slovenský plynárenský priemysel podanie na arbitrážnom súde, v ktorom žiadal od ruského plynárenského koncernu Gazprom kompenzácie za zastavenie dodávok plynu začiatkom roka 2009, ...



Zdieľať
spp logo Foto: SPP


BRATISLAVA 6. apríla  - Slovenský plynárenský priemysel podanie na arbitrážnom súde, v ktorom žiadal od ruského plynárenského koncernu Gazprom kompenzácie za zastavenie dodávok plynu začiatkom roka 2009, stiahol. Informovala o tom tlačová agentúra Interfax s odvolaním sa na zdroje oboznámené so situáciou. Podanie Slovenského plynárenského priemyslu bolo na arbitrážnom súde Medzinárodnej obchodnej komory v Paríži zaregistrované vlani v decembri.

Stiahnutie podania na ruský Gazprom tak prichádza krátko po marcových medializovaných informáciách o dohode slovenskej firmy s Gazpromom na mimosúdnej kompenzácii škôd. Podľa ruských médií pritom ruská firma údajne súhlasila s tým, že na dva roky sa o 10 % zníži objem plynu, ktorý by Slovenský plynárenský priemysel mal nakupovať na základe princípu take-or-pay. Objem plynu nakupovaného počas ďalších štyroch rokov by sa mal zvýšiť o 5 %. Gazprom takáto dohoda má stáť približne 180 mil. USD ročne, ale spoločnosť sa tak vyhne neželanému precedensu.

Slovenský plynárenský priemysel sa podobne ako aj ruská strana k prípadu vyjadrovať nechce. Spoločnosť sa nevyjadrila ani k údajnej mimosúdnej dohode. "SPP rokuje s Gazpromom tak ako iné európske plynárenské spoločnosti. Obsah týchto rozhovorov nebudeme komentovať," uviedol koncom marca hovorca Slovenského plynárenského priemyslu Ondrej Šebesta.

Minuloročná plynová vojna medzi Kyjevom a Moskvou, v dôsledku ktorej Gazprom prerušil dodávky zemného plynu do Európy cez ukrajinské územie, postihla Slovensko najviac. Krajine chýbalo približne 300 mil. kubických metrov plynu v hodnote takmer 100 mil. USD. Dodávky ruského plynu však boli prerušené aj do Rumunska, Českej republiky, Rakúska, Bulharska, Srbska, Bosny a Hercegoviny, Macedónska, Grécka a Talianska.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Malí podnikatelia môžu získať vyše 13 mil. eur
<< predchádzajúci článok
Toyote v USA uložili pokutu 16,4 mil. USD