Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

09. novembra 2009

SPP chce outsourcingom dopravy zvýšiť efektivitu



Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) chce outsourcingom dopravných služieb zvýšiť zameranie na hlavnú oblasť podnikania a pokračovať v aktivitách na zníženie nákladov a zvýšenie ...



Zdieľať
BRATISLAVA 9. novembra (WEBNOVINY) - Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) chce outsourcingom dopravných služieb zvýšiť zameranie na hlavnú oblasť podnikania a pokračovať v aktivitách na zníženie nákladov a zvýšenie efektivity. Takto reagovala spoločnosť na pondelňajšie vyhlásenie plynárenských odborárov, ktorí kvôli pripravovanému outsourcingu dopravy a s tým spojeným plánovaným prepúšťaním zhruba 80 ľudí zostávajú v štrajkovej pohotovosti.


Podnik tvrdí, že pôsobí na trhu s dodávkami zemného plynu v plne konkurenčnom prostredí a tak musí zefektívňovať svoju činnosť. Zámer prenesenia riadenia vozového parku externým spoločnostiam podľa vyhlásenia Slovenského plynárenského priemyslu bol spustený už pred dvoma rokmi. Momentálne ešte stále nie je uzavretý a projektová skupina definuje ďalšie nevyhnutné kroky na implementáciu tohto riešenia "v najlepšej podobe".

Spoločnosť však tvrdí, že ak bude musieť z organizačných príčin niekoho prepustiť, vyvinie veľké úsilie dotknutým zamestnancom pomôcť najmä v čase hospodárskej krízy. "Toto zahŕňa poskytovanie služieb a sociálnej istoty, ktoré sú nad rámec požiadaviek Zákonníka práce," uvádza vo vyhlásení Slovenský plynárenský priemysel.

Plynárenskí odborári zo Slovenského plynárenského priemyslu pokračujú v štrajkovej pohotovosti, ktorú Plynárenský odborový zväz (POZ) vyhlásil už 29. októbra tohto roku. Dôvodom sú podľa odborárov pretrvávajúce nedostatky v riešení problémov zamestnancov a nerešpektovanie ich požiadaviek. Posledným krokom, po ktorom sa odborári rozhodli zverejniť svoju štrajkovú pohotovosť, by malo byť podľa nich odsúhlasenie outsourcingu dopravy, po ktorom by o prácu malo prísť približne 80 ľudí. Podľa predsedu Plynárenského odborového zväzu Petra Kováča sa komunikácia s vedením dostala na úroveň "hrania tenisu o stenu". "Akýkoľvek návrh predložíme, vráti sa v tej istej podobe späť," uviedol Kováč.

Odborári podľa ich tlačovej správy už v máji tohto roku žiadali v petícii zastaviť hromadné prepúšťanie a zároveň kritizovali neplnenie a porušovanie firemných hodnôt. "Slovenský plynárenský priemysel (SPP) hlavná skupina je od januára 2004 v režime hromadného prepúšťania, pričom zo spoločnosti odchádzajú odborníci a rušia sa viaceré činností," uviedol predseda odborárov. Ako ďalej dodal, od nástupu zahraničných akcionárov odišlo už približne 2,2 tis. zamestnancov. Podľa neho sa pritom pri prerokovaní hromadných prepúšťaní ani raz neakceptovali návrhy zástupcov zamestnancov a celý režim bol nastavený tak, "že sa to ani bez porušenia firemných noriem nedalo". "Sme presvedčení, že prepúšťanie zamestnancov je skôr cieľom ako prostriedkom na zlepšovanie ekonomických parametrov spoločnosti," uvádza sa v tlačovej správe Plynárenského odborového zväzu.

Slovenský plynárenský priemysel je energetická spoločnosť. Akcionármi Slovenského plynárenského priemyslu sú Slovenská republika prostredníctvom Fondu národného majetku, ktorý kontroluje 51 % akcií a konzorcium spoločností E.ON Ruhrgas a GDF Suez so 49-percentným podielom. Predmet činnosti spoločnosti je zameraný na obchod so zemným plynom a zabezpečovanie obslužných, podporných a servisných služieb.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Stav na hraniciach s Ukrajinou je pod kontrolou
<< predchádzajúci článok
Jureňa vyzýva Mikuša, nech hovorí o mlčanlivosti k úveru