Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

24. novembra 2017

Spotrebitelia v eurozóne stále preferujú hotovosť



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Frankfurt nad Mohanom 24. novembra (TASR) - Hotovosť je stále dominantným spôsobom, ktorým platia spotrebitelia v eurozóne v obchodoch, ukázal prieskum Európskej centrálnej banky (ECB). Pritom sa mnohé západné ekonomiky čoraz viac prikláňajú k elektronickým platbám.


Správa ECB ukázala, že spotrebitelia eurozóne nie sú v porovnaní s inými západnými ekonomikami príliš ochotní vzdať sa hotovosti. Eurozóna v tomto ohľade výrazne zaostáva za USA, Britániou, Austráliou a Kanadou.

Takmer 79 % transakcií platených na mieste nákupu sa vlani zrealizovali hotovosťou, uviedla ECB. V Nemecku na hotovosť pripadlo až 80 %. Keďže Nemci obľubujú hotovosť, znepokojilo ich rozhodnutie ECB postupne stiahnuť z obehu 500-eurovú bankovku, čo je opatrenie, ktoré je vo všeobecnosti vnímané ako prvý krok opúšťania hotovosti.

Nemci sú po skúsenosti so svetovými vojnami a hyperinfláciou ekonomicky konzervatívni a výrazne preferujú hotovosť. Dokonca aj v oblasti sporenia obľubujú jednoduché produkty, predovšetkým hotovostné depozity.

Naopak vo Švédsku, kde sa už roky znižuje objem hotovosti v obehu, len 15 % transakcií platených na mieste nákupu pripadalo na hotovosť, vyplýva z údajov Riksbank.

V rámci eurozóny najmenej používajú hotovosť Holanďania a Estónci, keď na hotovostné transakcie pripadá menej než 50 %.

Popularitu hotovosti v eurozóne dokazuje aj fakt, že spotrebitelia v regióne nosia pri sebe v priemere 65 eur, nemeckí spotrebitelia dokonca až 103 eur.

Podľa ECB by počet elektronických transakcií mohli výrazne zvýšiť bezkontaktné platby. Zatiaľ však na bezkontaktné platby pripadlo len 1 % predajov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Každé mesto, obec či región môže byť smart
<< predchádzajúci článok
Bielorusko nechce byť v centre konfrontácie medzi EÚ a Ruskom