Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

05. júla 2016

Spotreba elektriny sa vlani zvýšila o štyri percentá na 29.579 GWh



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/František Iván
Bratislava 5. júla (TASR) - Celková spotreba elektrickej energie vlani v SR dosiahla 29.579 gigawatthodín (GWh), čo v porovnaní s rokom 2014 predstavuje 4-% nárast. Vyplýva to zo Správy Úradu vlády (ÚV) Slovenskej republiky o bezpečnosti SR za minulý rok, ktorú by na svojej štvrtkovej (7. 7.) schôdzi mal prerokovať a zobrať na vedomie vládny kabinet.


Podľa správy z hľadiska energetickej bezpečnosti z obnoviteľných zdrojov energie (OZE) zohrávajú kľúčovú rolu najmä veľké vodné elektrárne s akumulačným objemom poskytujúce podporné služby pre Elektrizačnú sústavu SR.

"Do prevádzky boli uvedené menšie bioplynové stanice. V roku 2015 pokračoval trend znižovania spotreby tepla z dôvodu zatepľovania budov," priblížil vo vládnom materiáli ÚV SR.

Počas roku 2015 neprišlo podľa správy k prerušeniu dodávok primárnych energetických surovín do SR, ako sú uhlie, ropa, zemný plyn a jadrové palivo. "Prevádzka prenosovej sústavy prebiehala v štandardnom režime bez porúch významného charakteru. Neprišlo k prerušeniu zásobovania konečnými energiami, ako sú elektrina, teplo a pohonné hmoty. Z pohľadu energetickej bezpečnosti SR má zásadný význam diverzifikácia energetických zdrojov a prepravných trás zemného plynu, ropy a elektriny," konštatuje sa v materiáli.

Pripravovaný severojužný plynárenský a elektrizačný koridor je v súčasnosti pre SR jedným z najvýznamnejších krokov v oblasti energetickej bezpečnosti.

Úrad vlády SR pripomenul, že Slovensko je takmer na 90 % závislé od dovozu primárnych energetických zdrojov, a to pri jadrovom palive na 100 %, zemnom plyne na 98 %, rope na 99 % a uhlí na 68 %. Medzi domáce primárne energetické zdroje možno zaradiť vodnú energiu, hnedé uhlie a biomasu. Domáca ťažba hnedého uhlia a lignitu v súčasnosti vykrýva 75 až 80 % domácej spotreby tejto suroviny. Čierne uhlie sa na území SR neťaží, preto sa celý potrebný objem dováža. Spotreba surovej ropy sa pokrýva vo výške 99 % a spotreba plynu na 98 % dovozom z Ruskej federácie (RF).

Celý dovážaný objem ropy sa prepravuje cez územie Ukrajiny ropovodom Družba. V dodávkach a preprave ropy sa počas roka 2015 nezaznamenali žiadne odchýlky. Dňa 1. januára 2015 vstúpila do platnosti Dohoda medzi vládou SR a vládou RF o spolupráci v oblasti dlhodobých dodávok ropy z RF do SR a tranzitu ruskej ropy cez územie SR. "Dohoda je postavená na vzájomnej výhodnosti pre zabezpečenie stabilných a spoľahlivých dodávok ropy na obdobie do 31. decembra 2029," spresnil ÚV.

Vzájomné prepojenie SR a Maďarska, ktoré je významným článkom severojužného plynárenského koridoru, bolo uvedené do komerčnej prevádzky. Projekt prepojenia SR a Poľska pokračuje v zmysle vzájomných dohôd príslušných prevádzkovateľov. Je významným článkom severojužného plynárenského koridoru a pre SR zabezpečí prepojenie na LNG terminál vo Swinoujscie na severe Poľska a k prípadným budúcim zdrojom bridlicového plynu, čo bude pre SR znamenať diverzifikáciu dodávok.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Britská libra sa znovu dostáva pod tlak, jej hodnota voči doláru klesá
<< predchádzajúci článok
Odchodom Británie zanikne v Európe do 500.000 pracovných miest