|
Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
Štvrtok 23.1.2025
|
Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky |
Meniny má Miloš
|
Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino |
Úvodná strana | Včera Archív správ Nastavenia |
|
Kontakt | Inzercia |
|
15. októbra 2009
Športové udalosti, ktoré najviac zarezonovali Slovenskom
Sedemnásť rokov samostatnej existencie slovenského športu prinieslo niekoľko nezabudnuteľných momentov, ktoré dostali na nohy takmer celú krajinu. Stredajší postup futbalistov na svetový šampionát ...
Zdieľať
BRATISLAVA 15. októbra (WEbNOVINY) - Sedemnásť rokov samostatnej existencie slovenského športu prinieslo niekoľko nezabudnuteľných momentov, ktoré dostali na nohy takmer celú krajinu. Stredajší postup futbalistov na svetový šampionát do Juhoafrickej republiky patrí nepochybne medzi ne. Agentúra SITA ponúka chronologický prehľad ôsmich športových udalostí, ktoré od roku 1993 najviac zarezonovali na športovom Slovensku.
1996 - MARTIKÁNOVO PRVÉ SLOVENSKÉ OLYMPIJSKÉ ZLATO V ATLANTE
Sedemnásťročný vodný slalomár z Liptovského Mikuláša Michal Martikán vypádloval v divokej americkej rieke Occoee zásluhou bravúrnej druhej jazdy olympijské zlato v C1. O 14 stotín zdolal obhajcu prvenstva z OH v Barcelone Čecha Lukáša Pollerta, ktorý bol najrýchlejší v prvej jazde a už ho mnohí videli na najvyššom stupienku. Martikán, ktorý bol po úvodnom kole šiesty s takmer 10-sekundovou stratou, vedel, že na medailu musí zariskovať v dvoch kritických miestach trate na 11. a pri kombinácii bránok číslo 18, 19 a 20. "Všetko mi krásne vyšlo," zhodnotil stručne Martikán svoju víťaznú jazdu na atlantskej olympiáde a nezmazateľne sa zapísal do histórie slovenského športu.
2000 - STRIEBRO HOKEJISTOV NA MS V PETROHRADE
Spanilá jazda mužstva pod vedením Jána Filca až do finále šampionátu v Petrohrade vyvolala na Slovenskú hokejový ošiaľ. Kľúčový zápas o zlato proti Česku (3:5) sledovalo takmer 20 000 fanúšikov na veľkoplošnej obrazovke na Námestí SNP v Bratislave a ďalšie tisíce podobne aj v mnohých mestách a mestečkách celej krajiny. Cesta za striebrom, historicky prvou slovenskou medailou z MS, však bola tŕnistá. Zápasy v základnej skupine a štvrťfinálovej skupine (tím SR postúpil ako posledný štvrtý) nenaznačovali, že by sa Slovensko malo vrátiť domov s cenným kovom. Lenže vo štvrťfinále Filcovo mužstvo jasne zdolalo USA (4:1), ktoré dovtedy na turnaji neprehralo. Forma a herný prejav Slovákov sa zlepšovala od zápasu k zápasu, na čo v semifinále doplatili Fíni a prehrali 1:3. Rozbehnutý hokejový stroj s kapitánom Miroslavom Šatanom zastavili až vo finále obhajcovia titulu Česi.
2002 - ZLATO HOKEJISTOV NA MS V GÖTEBORGU
Po fiasku na ZOH v Salt Lake City prišlo na MS v Göteborgu senzačné zlaté prebudenie. Mužstvo okolo Jána Filca sa po výborných výkonoch prebojovalo až do finále a v ňom po dramatickom priebehu vyhralo 4:3 nad Ruskom, keď rozhodujúci gól strelil kapitán Peter Bondra sto sekúnd pred záverečnou sirénou. Na celom Slovensku vypukli obrovské oslavy. "Po víťazstve v Stanley Cupe sa teší jedno mesto, no titul majstra sveta slávi celý národ," pripomenul trefne Bondra, ktorý sa stal najlepším strelcom šampionátu. Cesta za zlatom však nebola jednoduchá. Po povinnom postupe zo základnej skupiny sa Slováci bez väčších problémov kvalifikovali do štvrťfinále. V ňom s Kanadou prehrávali v závere II. tretiny 0:2, ale napokon otočili skóre na 3:2. Aj v semifinále so Švédskom prehrával Filcov tím 0:2, v predposlednej minúte však Šatan vyrovnal. Nasledovalo bezgólové predĺženie a vzápätí samostatné nájazdy. Švédi brankára Lašáka neprekonali ani raz, za Slovákov boli úspešní Pálffy a Lintner.
2002 - TRIUMF TENISTIEK VO FINÁLE POHÁRA FEDERÁCIE V MASPALOMASE
Tretieho novembra v Kongresovom centre v Maspalomase na Kanárskych ostrovoch slovenský fedcupový tím pod vedením kapitána Tomáša Malika zdolal vo finále neoficiálnych majstrovstiev sveta domáce Španielsko 3:1. Rozhodujúci tretí bod (rovnako aj v semifinále proti Taliansku) získala Janette Husárová, keď poslala z dvorca s krutou prehrou niekdajšiu svetovú jednotku Arantxu Sanchezovú-Vicariovú 0:6, 2:6. Členkami víťazného družstva boli ešte Daniela Hantuchová, ktorá v Maspalomase nastupovala na stretnutia ako slovenská jednotka, a tiež Henrieta Nagyová a Martina Suchá.
2005 - ÚČINKOVANIE FUTBALISTOV ARTMEDIE PETRŽALKA V LIGE MAJSTROV
Prvý raz v ére samostatného Slovenska zažívalo Slovensko futbalovú eufóriu zásluhou petržalského tímu okolo kouča Vladimíra Weissa. Nechýbalo však veľa a majster sa s prestížnou Ligou majstrov mohol lúčiť už v 1. predkole. S Kajratom Almaty totiž prehral vonku 0:2 a postup si vybojoval v domácom stretnutí až v predĺžení (4:1). Artmedia potom v 2. predkole deklasovala doma chýrny glasgowský Celtic 5:0 a hoci vonku prehrala 0:4, kvalifikovala sa do 3. predkola. V ňom o postupujúcom do hlavnej, skupinovej fázy rozhodla až penaltová dráma v Belehrade, keď sa oba zápasy skončili 0:0. Petržalčania vyhrali 4:3, keď hrdinom duelu bol gólman Juraj Čobej. A outsider potom naháňal favoritom strach aj naďalej. V skupine Artmedia zdolala víťaza Pohára UEFA 2002/2003 a LM 2003/2004 FC Porto na jeho pôde 3:2 (doma s ním uhrala remízu 0:0) a aj s ďalším slávnym škótskym tímom Glasgow Rangers dosiahla dva cenné nerozhodné výsledky 0:0 a 2:2. Dvakrát podľahla len Interu Miláno (0:1, 0:4) a skončila v skupine tretia.
2005 - POSTUP TENISTOV DO FINÁLE DAVISOVHO POHÁRA
Triumfálna cesta tímu okolo kapitána Miloslava Mečířa do finále najprestížnejšej tenisovej mužskej súťaže družstiev sa začala v marci v Bratislave, keď Slováci vyradili už v 1. kole obhajcu "šalátovej misy" Španielsko 4:1. Zhodou okolností a vyžrebovania sa slovenskí tenisti nemuseli zo Sibamac arény NTC vôbec nikam sťahovať a postupne zdolali vo štvrťfinále Holandsko (4:1) a v semifinále aj favorizovanú Argentínu (3:2). Vo finále proti Chorvátsku, na ktoré už nemohol nastúpiť za doping dištancovaný Karol Beck, však húževnatý Dominik Hrbatý na všetko sám nestačil. Vyhral síce obe svoje dvojhry (Ančič, Ljubičič), ale zo zisku trofeje sa tešili po výsledku 3:2 Chorváti. V úspešnom slovenskom daviscupovom tíme hrali ešte Karol Kučera, Karol Beck, Michal Mertiňák a v jednom zápase aj Kamil Čapkovič.
2008 - TRETIE OLYMPIJSKÉ ZLATO HOCHSCHORNEROVCOV V RADE
Súrodenci Peter a Pavol Hochschornerovci sa na kanáli Šun-ji neďaleko Pekingu nezmazateľne zapísali do histórie olympijských hier nielen ako prví trojnásobní víťazi vo vodnom slalome, ale po zisku tretieho zlata v rade (!) sú aj najúspešnejšími slovenskými športovcami nielen v ére samostatnosti, ale v celej histórii. Nik zo športovcov, ktorí sa narodili na Slovensku a v minulosti reprezentovali Uhorsko alebo bývalé Československo, nezískal na olympijských hrách tri zlaté medaily. Dvojičky z Bratislavy vytlačili z pozície najúspešnejšieho olympionika rodáka z Vysokej pri Morave, plavca Zoltána Halmaja, ktorý v uhorských farbách získal na troch olympiádach (Paríž 1900, St. Louis 1904, Londýn 1908) 2 zlaté, 4 strieborné a 1 bronzovú medailu. Olympijská súťaž deblkanoistov v Pekingu bola neplánovane rozdelená do troch dní. Kvalifikácia i semifinále sa odjazdili podľa plánu, finále však organizátori presunuli pre zlé poveternostné podmienky v areáli v Šun-ji o 24 hodín. Hochschornerovcom tento posun veľmi nevyhovoval, napokon sa s tým však bez problémov vyrovnali. Hoci na finále nastupovali z druhej priečky s polsekundovou stratou na Nemcov Felixa Michela a Sebastiana Piersiga, unikátne tretie zlato im patrilo s takmer dvojsekundovým náskokom.
2009 - PRIAMY POSTUP FUTBALOVEJ REPREZENTÁCIE NA MS V JAR
Po žrebe kvalifikácie na MS 2010 sa Slovensku veľké šance v konkurencii Česka, Poľska, Severného Írska a Slovinska veľké šance nedávali. Optimisti hovorili maximálne o baráži, pesimisti o ďalšej neúspešnej kvalifikácii. Lenže stal sa malý zázrak. Slováci 3. skupinu vyhrali a prvý raz v histórii postúpili na svetový šampionát. Hlavným strojcom tohto úspechu bol charizmatický kouč a skvelý motivátor Vladimír Weiss. Pod jeho vedením z 10 zápasov Slovensko vyhralo sedemkrát, raz remizovalo a dve prehry utrpelo so Slovinskom. Práve v odvete s týmto súperom v Bratislave Weissovo mužstvo nevyužilo prvý mečbal a postup do JAR si definitívne vybojovalo až v záverečnom dueli - aj keď trochu so šťastím - v Poľsku, keď o jeho triumfe rozhodol vlastný gól obrancu Seweryna Gancarczyka už v 3. minúte. Slováci však v kvalifikácii pôsobili sympatickým dojmom a konečne prelomili aj český komplex: 1. apríla 2009 na Letnej vyhrali 2:1.
SITA
1996 - MARTIKÁNOVO PRVÉ SLOVENSKÉ OLYMPIJSKÉ ZLATO V ATLANTE
Sedemnásťročný vodný slalomár z Liptovského Mikuláša Michal Martikán vypádloval v divokej americkej rieke Occoee zásluhou bravúrnej druhej jazdy olympijské zlato v C1. O 14 stotín zdolal obhajcu prvenstva z OH v Barcelone Čecha Lukáša Pollerta, ktorý bol najrýchlejší v prvej jazde a už ho mnohí videli na najvyššom stupienku. Martikán, ktorý bol po úvodnom kole šiesty s takmer 10-sekundovou stratou, vedel, že na medailu musí zariskovať v dvoch kritických miestach trate na 11. a pri kombinácii bránok číslo 18, 19 a 20. "Všetko mi krásne vyšlo," zhodnotil stručne Martikán svoju víťaznú jazdu na atlantskej olympiáde a nezmazateľne sa zapísal do histórie slovenského športu.
2000 - STRIEBRO HOKEJISTOV NA MS V PETROHRADE
Spanilá jazda mužstva pod vedením Jána Filca až do finále šampionátu v Petrohrade vyvolala na Slovenskú hokejový ošiaľ. Kľúčový zápas o zlato proti Česku (3:5) sledovalo takmer 20 000 fanúšikov na veľkoplošnej obrazovke na Námestí SNP v Bratislave a ďalšie tisíce podobne aj v mnohých mestách a mestečkách celej krajiny. Cesta za striebrom, historicky prvou slovenskou medailou z MS, však bola tŕnistá. Zápasy v základnej skupine a štvrťfinálovej skupine (tím SR postúpil ako posledný štvrtý) nenaznačovali, že by sa Slovensko malo vrátiť domov s cenným kovom. Lenže vo štvrťfinále Filcovo mužstvo jasne zdolalo USA (4:1), ktoré dovtedy na turnaji neprehralo. Forma a herný prejav Slovákov sa zlepšovala od zápasu k zápasu, na čo v semifinále doplatili Fíni a prehrali 1:3. Rozbehnutý hokejový stroj s kapitánom Miroslavom Šatanom zastavili až vo finále obhajcovia titulu Česi.
2002 - ZLATO HOKEJISTOV NA MS V GÖTEBORGU
Po fiasku na ZOH v Salt Lake City prišlo na MS v Göteborgu senzačné zlaté prebudenie. Mužstvo okolo Jána Filca sa po výborných výkonoch prebojovalo až do finále a v ňom po dramatickom priebehu vyhralo 4:3 nad Ruskom, keď rozhodujúci gól strelil kapitán Peter Bondra sto sekúnd pred záverečnou sirénou. Na celom Slovensku vypukli obrovské oslavy. "Po víťazstve v Stanley Cupe sa teší jedno mesto, no titul majstra sveta slávi celý národ," pripomenul trefne Bondra, ktorý sa stal najlepším strelcom šampionátu. Cesta za zlatom však nebola jednoduchá. Po povinnom postupe zo základnej skupiny sa Slováci bez väčších problémov kvalifikovali do štvrťfinále. V ňom s Kanadou prehrávali v závere II. tretiny 0:2, ale napokon otočili skóre na 3:2. Aj v semifinále so Švédskom prehrával Filcov tím 0:2, v predposlednej minúte však Šatan vyrovnal. Nasledovalo bezgólové predĺženie a vzápätí samostatné nájazdy. Švédi brankára Lašáka neprekonali ani raz, za Slovákov boli úspešní Pálffy a Lintner.
2002 - TRIUMF TENISTIEK VO FINÁLE POHÁRA FEDERÁCIE V MASPALOMASE
Tretieho novembra v Kongresovom centre v Maspalomase na Kanárskych ostrovoch slovenský fedcupový tím pod vedením kapitána Tomáša Malika zdolal vo finále neoficiálnych majstrovstiev sveta domáce Španielsko 3:1. Rozhodujúci tretí bod (rovnako aj v semifinále proti Taliansku) získala Janette Husárová, keď poslala z dvorca s krutou prehrou niekdajšiu svetovú jednotku Arantxu Sanchezovú-Vicariovú 0:6, 2:6. Členkami víťazného družstva boli ešte Daniela Hantuchová, ktorá v Maspalomase nastupovala na stretnutia ako slovenská jednotka, a tiež Henrieta Nagyová a Martina Suchá.
2005 - ÚČINKOVANIE FUTBALISTOV ARTMEDIE PETRŽALKA V LIGE MAJSTROV
Prvý raz v ére samostatného Slovenska zažívalo Slovensko futbalovú eufóriu zásluhou petržalského tímu okolo kouča Vladimíra Weissa. Nechýbalo však veľa a majster sa s prestížnou Ligou majstrov mohol lúčiť už v 1. predkole. S Kajratom Almaty totiž prehral vonku 0:2 a postup si vybojoval v domácom stretnutí až v predĺžení (4:1). Artmedia potom v 2. predkole deklasovala doma chýrny glasgowský Celtic 5:0 a hoci vonku prehrala 0:4, kvalifikovala sa do 3. predkola. V ňom o postupujúcom do hlavnej, skupinovej fázy rozhodla až penaltová dráma v Belehrade, keď sa oba zápasy skončili 0:0. Petržalčania vyhrali 4:3, keď hrdinom duelu bol gólman Juraj Čobej. A outsider potom naháňal favoritom strach aj naďalej. V skupine Artmedia zdolala víťaza Pohára UEFA 2002/2003 a LM 2003/2004 FC Porto na jeho pôde 3:2 (doma s ním uhrala remízu 0:0) a aj s ďalším slávnym škótskym tímom Glasgow Rangers dosiahla dva cenné nerozhodné výsledky 0:0 a 2:2. Dvakrát podľahla len Interu Miláno (0:1, 0:4) a skončila v skupine tretia.
2005 - POSTUP TENISTOV DO FINÁLE DAVISOVHO POHÁRA
Triumfálna cesta tímu okolo kapitána Miloslava Mečířa do finále najprestížnejšej tenisovej mužskej súťaže družstiev sa začala v marci v Bratislave, keď Slováci vyradili už v 1. kole obhajcu "šalátovej misy" Španielsko 4:1. Zhodou okolností a vyžrebovania sa slovenskí tenisti nemuseli zo Sibamac arény NTC vôbec nikam sťahovať a postupne zdolali vo štvrťfinále Holandsko (4:1) a v semifinále aj favorizovanú Argentínu (3:2). Vo finále proti Chorvátsku, na ktoré už nemohol nastúpiť za doping dištancovaný Karol Beck, však húževnatý Dominik Hrbatý na všetko sám nestačil. Vyhral síce obe svoje dvojhry (Ančič, Ljubičič), ale zo zisku trofeje sa tešili po výsledku 3:2 Chorváti. V úspešnom slovenskom daviscupovom tíme hrali ešte Karol Kučera, Karol Beck, Michal Mertiňák a v jednom zápase aj Kamil Čapkovič.
2008 - TRETIE OLYMPIJSKÉ ZLATO HOCHSCHORNEROVCOV V RADE
Súrodenci Peter a Pavol Hochschornerovci sa na kanáli Šun-ji neďaleko Pekingu nezmazateľne zapísali do histórie olympijských hier nielen ako prví trojnásobní víťazi vo vodnom slalome, ale po zisku tretieho zlata v rade (!) sú aj najúspešnejšími slovenskými športovcami nielen v ére samostatnosti, ale v celej histórii. Nik zo športovcov, ktorí sa narodili na Slovensku a v minulosti reprezentovali Uhorsko alebo bývalé Československo, nezískal na olympijských hrách tri zlaté medaily. Dvojičky z Bratislavy vytlačili z pozície najúspešnejšieho olympionika rodáka z Vysokej pri Morave, plavca Zoltána Halmaja, ktorý v uhorských farbách získal na troch olympiádach (Paríž 1900, St. Louis 1904, Londýn 1908) 2 zlaté, 4 strieborné a 1 bronzovú medailu. Olympijská súťaž deblkanoistov v Pekingu bola neplánovane rozdelená do troch dní. Kvalifikácia i semifinále sa odjazdili podľa plánu, finále však organizátori presunuli pre zlé poveternostné podmienky v areáli v Šun-ji o 24 hodín. Hochschornerovcom tento posun veľmi nevyhovoval, napokon sa s tým však bez problémov vyrovnali. Hoci na finále nastupovali z druhej priečky s polsekundovou stratou na Nemcov Felixa Michela a Sebastiana Piersiga, unikátne tretie zlato im patrilo s takmer dvojsekundovým náskokom.
2009 - PRIAMY POSTUP FUTBALOVEJ REPREZENTÁCIE NA MS V JAR
Po žrebe kvalifikácie na MS 2010 sa Slovensku veľké šance v konkurencii Česka, Poľska, Severného Írska a Slovinska veľké šance nedávali. Optimisti hovorili maximálne o baráži, pesimisti o ďalšej neúspešnej kvalifikácii. Lenže stal sa malý zázrak. Slováci 3. skupinu vyhrali a prvý raz v histórii postúpili na svetový šampionát. Hlavným strojcom tohto úspechu bol charizmatický kouč a skvelý motivátor Vladimír Weiss. Pod jeho vedením z 10 zápasov Slovensko vyhralo sedemkrát, raz remizovalo a dve prehry utrpelo so Slovinskom. Práve v odvete s týmto súperom v Bratislave Weissovo mužstvo nevyužilo prvý mečbal a postup do JAR si definitívne vybojovalo až v záverečnom dueli - aj keď trochu so šťastím - v Poľsku, keď o jeho triumfe rozhodol vlastný gól obrancu Seweryna Gancarczyka už v 3. minúte. Slováci však v kvalifikácii pôsobili sympatickým dojmom a konečne prelomili aj český komplex: 1. apríla 2009 na Letnej vyhrali 2:1.
SITA