23. mája 2016

Na archívnej snímke urna s popolom kolumbijského spisovateľa Gabriela Garcíu Márqueza
Foto: TASR/AP
Cartagena 23. mája (TASR) - Spopolnené pozostatky laureáta Nobelovej ceny za literatúru Gabriela Garcíu Márqueza sa vrátili do jeho rodnej Kolumbie a boli uložené v historickom prístavnom meste Cartagena de Indias ležiacom na severnom pobreží krajiny pri Karibskom mori, kde spisovateľ s literárnou tvorbou začínal.

Spisovateľ a laureat Nobelovej ceny za literatúru Gabriel García Márquez.
Foto: TASR/AP
V nedeľu členovia jeho rodiny spolu s priateľmi a miestnymi hodnostármi venovali autorovi bronzovú bustu, ktorú umiestnili v krížovej chodbe budovy Cartagenskej univerzity pochádzajúcej z koloniálnej éry. Budova sa nachádza v historickom centre prístavného mesta Cartagena, informovala tlačová agentúra AP.
Busta sedí na kameni, v ktorom je uložená časť spopolnených ostatkov spisovateľa. Zvyšok zostane v Mexiku, kde po desaťročia žil a kde v roku 2014 zomrel.
Jeho román Láska v čase cholery sa odohráva v tomto meste obohnanom múrmi, kde jeho rodina ešte stále udržiava dom na pobreží mora rovnako ako nadáciu, ktorú autor založil na výchovu latinskoamerických žurnalistov.