Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

06. apríla 2006

Spomienka na Sándora Máraiho v Košiciach



KOŠICE 6. apríla (WN/SITA) – Zahraničnú premiéru v Košiciach bude mať 11. apríla film Sviece dohárajú, nakrútený podľa rovnomenného románu svetoznámeho spisovateľa, košického rodáka Sándora Máraia. O podujatiach ...



Zdieľať

KOŠICE 6. apríla (WN/SITA) – Zahraničnú premiéru v Košiciach bude mať 11. apríla film Sviece dohárajú, nakrútený podľa rovnomenného románu svetoznámeho spisovateľa, košického rodáka Sándora Máraia. O podujatiach organizovaných pri príležitosti výročia jeho narodenia včera na tlačovej besede informovali maďarský konzul v Košiciach János Czibula a riaditeľ košického maďarského divadla Peter Kolár. ,,Vďaka dobrým kontaktom sa nám podarilo získať toto dielo, ktoré malo svetovú premiéru iba pred šiestimi týždňami na filmovom festivale v Budapešti. Žiaľ, zatiaľ je len v maďarčine, no verím, že mnohí Košičania mu budú rozumieť,“ informoval konzul Czibula.

Oslavy výročia narodenia S. Máraia nar. 11 apríla 1900 v Košiciach – zomrel 1989 v americkom San Diegu) začnú v deň jeho narodenín položením vencov k jeho soche na rohu Mäsiarskej ulice, kde Márai býval až do roku 1948, kedy odišiel dobrovoľne do exilu. Organizátori – maďarský konzulát, košický Dom národnostných menšín, divadlo Thália a Csemadok – pripravili v divadelnom štúdiu S. Máraia program zostavený z diel autora, v ktorých sa venuje Košiciam. Bude ho tiež naživo vysielať maďarská televízia. Potom sa vo veľkej sále divadla Thália uskutoční premietanie filmu Sviece dohárajú.

Spomienkové dni budú pokračovať 21. apríla divadelným predstavením Hráč. Hru napísal Márai a dopracoval László Csendés, bývalý herec košickej Thálie, ktorý dnes pôsobí v Maďarsku. Ako informoval Peter Kolár, na predstavení sa zúčastnia aj niektorí dedičia S. Máraia.

Ako uviedol Czibula, Márai sa hrdo hlásil ku Košiciam a vždy bol predovšetkým Košičanom, aj keď žil v Maďarsku, Taliansku alebo USA. Práve ku Košiciam sa viažu niektoré jeho literárne diela. Jeho brilantné opisy Košíc a Košičanov poskytujú súčasníkom pohľady aj do tých zákutí spoločnosti, o ktorých sa obyčajne nepíše ani nehovorí.

V prvom z jeho významných románov - Vyznanie (1934), sú spomienky na detstvo v rodnom meste, na meštiansku spoločnosť, v ktorej vyrastal. S precíznosťou chirurga a objektívnosťou predsedu súdu popisuje stav meštiackej spoločnosti v prvej štvrtine 20. storočia, definuje jej hodnoty, silu i nedostatky. V ďalšom období napísal sériu románov, ktorú zavŕšil rozsiahlou dvojzväzkovou kompozíciou Dielo Garrenovcov.

Sándor Márai až do roku 1948 žil v Košiciach a patrí k najvýznamnejším maďarským, ale aj európskym spisovateľom 20. storočia. Jeho dielo je rozsiahle – obsahuje približne 60 zväzkov prózy, poézie ale i divadelných hier. Márai písal po maďarsky a jeho tvorbu prekladajú do približne 40 svetových jazykov. Okrem sochy v rodných Košiciach má Sándor Márai v Dome národnostných menšín na Mäsiarskej ulici, kde kedysi žil a tvoril, aj pamätnú izbu.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Absolútne finále SuperStar sa bude niesť v duchu rekapitulácie
<< predchádzajúci článok
Američana Butlera odsúdili na 30 rokov väzenia za vraždu