04. augusta 2017
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP/The Gainesville Sun, Matt StameyCaracas/Washington 4. augusta (TASR) - Spojené štáty neuznávajú kontroverzné ústavodarné zhromaždenie vo Venezuele, ktorým chce prezident Nicolás Maduro obísť parlament a zabezpečiť si rozsiahle právomoci. Toto grémium je nezákonný produkt zmanipulovaného procesu a ďalší útok Madurovej diktatúry na demokraciu, povedal vo štvrtok podľa agentúry Reuters hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí.
Antonio Mugica, riaditeľ firmy Smartmatic, ktorá zaisťovala technickú stránku nedeľňajších volieb členov zhromaždenia, v stredu vyhlásil, že sa ich zúčastnilo minimálne o jeden milión voličov menej než uvádza Národná volebná rada (CNE). Podľa CNE prišlo k urnám 8,1 z 19,4 milióna oprávnených voličov, zatiaľ čo podľa odhadov opozície ich boli len dva až tri milióny.
Maduro obvinenia z manipulácie odmietol.
"Voľby nemôže nikto pošpiniť, pretože boli transparentné a kontrolované pred, v priebehu a po hlasovaní," povedal v stredu v príhovore k svojim priaznivcom.
Venezuelská generálna prokurátorka Luisa Ortegová-Díazová, ktorá je už dlhšie v konflikte s Madurovou vládou, podala vo štvrtok mimoriadnu žiadosť o zrušenie volieb do 545-členného zhromaždenia zdôvodnenú podozrením z ich manipulácie. Týmto krokom chce zabrániť konaniu ustanovujúceho zasadnutia tohto orgánu plánovanému na dnes.
Voľby do ústavodarného zhromaždenia, ktorého úlohou bude prepracovať venezuelskú ústavu z roku 1999, opozícia bojkotovala, takže všetkých 545 kresiel obsadili podporovatelia vlády.
Krajiny Južnej Ameriky združené v organizácii Mercosur chcú už tento víkend podľa zdroja z brazílskej vlády, na ktorý sa odvoláva agentúra Reuters, na zasadnutí ministrov zahraničných vecí v Sao Paule pozastaviť členstvo Venezuely, kým v tejto krajine nebude obnovená demokracia.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR