![]() |
Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
![]() |
||||||
Utorok 4.3.2025
|
Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky |
![]() |
||||||
Meniny má Kazimír
|
Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino |
![]() |
![]() ![]() ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|
18. decembra 2018
Splnomocnenec OSN považuje vyhliadky na mier v Afganistane za reálne
Ilustračná snímka.
Zdieľať

Podľa jeho slov, ktoré citovala v utorok agentúra DPA, je v súčasnosti mierový proces v Afganistane "reálnejší" než kedykoľvek predtým.
Rozhodujúcim krokom by malo byť stretnutie zástupcov afganskej vlády a Talibanu, prinajmenšom však musia prebiehať "rozhovory o rozhovoroch", upozornil splnomocnenec. Krajiny daného regiónu vyzval, aby nadviazanie afganských mierových rokovaní podporili.
Hnutie Taliban, ktorého režim bol v Afganistane zosadený v roku 2001 po vojenskej invázii pod vedením Spojených štátov, potvrdilo v pondelok stretnutie s americkými predstaviteľmi v Spojených arabských emirátoch. Pakistanský premiér Imrán Chán medzitým prostredníctvom siete Twitter oznámil, že jeho krajina v tomto dialógu plní úlohu sprostredkovateľa. Pakistanská vláda uvádza, že ju v tejto záležitosti požiadal o pomoc americký prezident Donald Trump.
Stretnutie v Spojených arabských emirátoch malo nasledovať po tom, ako sa delegácie Talibanu a Spojených štátov zišli v novembri v Katare. Washington poveril svojho vyslanca Zalmaya Khalilzada preskúmaním možností nadviazania mierových rozhovorov s Talibanom.
Diplomatické snahy o ukončenie 17-ročnej afganskej vojny sa v poslednom čase zintenzívnili, aj keď Taliban dosiaľ odmieta priame rokovania s vládou v Kábule, ktorú považuje za nelegitímnu. Za hlavnú prekážku v mierovom úsilí označuje prítomnosť zahraničných síl v Afganistane.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR