PEKING 23. februára (WEBNOVINY) - Známy americký filmový režisér Steven Spielberg odmietol spolupracovať na príprave ceremoniálov pri príležitosti augustových olympijských hier v Pekingu a vyvolal tým rôzne reakcie.
Režisér známych snímok ako E.T. či Čeľuste apeluje na čínsku vládu, aby pomohla zastaviť násilie páchané v sudánskom Dárfúre. "Sudánska vláda nesie plnú zodpovednosť za pokračujúce zločiny, ale medzinárodné spoločenstvo a najmä Čína by mali urobiť viac, aby zastavili ľudské utrpenie. Rozhodol som sa formálne oznámiť, že viac nebudem vykonávať rolu zahraničného umeleckého poradcu programu slávnostného otvorenia a ukončenia pekinských olympijských hier," uviedol Spielberg vo svojom vyhlásení.
Organizátori hier sú zo Spielbergovho rozhodnutia smutní. "Ide o šport, nie politiku - je to jasné. Olympijské hry nie sú politickou udalosťou a veľmi ma prekvapilo Spielbergovo rozhodnutie, ide však o jeho právo na názor," povedal režisér Andrew Lau Wai-Keung. S blížiacim sa úvodom hier sa stupňujú snahy rôznych náboženských a politických skupín či organizácii zaoberajúcich sa ľudskými právami využiť podujatie na protest proti represívnym režimom. Medzinárodný olympijský výbor a čínska vláda by naopak boli radi, ak by sa pozornosť sveta sústredila výlučne na športové výkony.
Mnohí odporcovia hier v Pekingu upozorňujú na to, že pripravované upútavky OH sú propagandou čínskej vlády. "Všetky štáty na svete používajú film a televíziu na vlastnú propagáciu. To nie je nič nové, my využívame tieto média na zoznámenie sa ľudí s Pekingom. Prečo iní môžu postupovať touto cestou a keď to skúsime my, hneď to označujú za propagandu?" komentovala diskusie okolo sprievodných dokumentov hovorkyňa organizačného výboru OH Wang Hui. Britský režisér Daryl Goodrich, ktorý na tvorbe obrazových materiálov spolupracoval, povedal: "Poukazujeme na schopnosť jednotlivca dosiahnuť veľké veci. Je to zároveň jediné posolstvo, ktoré poskytujeme."
SITA, AP