Spätné odkúpenie Transpetrolu vyvolalo politické hry, tvrdí Jahnátek
Spätné odkúpenie 49-percentného podielu spoločnosti Transpetrol sa stalo podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka určitým priestorom pre politické hry. “Jednoducho veľkí hráči si ...
BRATISLAVA 29. decembra (WEBNOVINY) - Spätné odkúpenie 49-percentného podielu spoločnosti Transpetrol sa stalo podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka určitým priestorom pre politické hry. “Jednoducho veľkí hráči si začínajú uvedomovať dôležitosť tejto tepny a začínajú mať eminentný záujem o odkúpenie týchto 49 % akcií. Je to veľmi komplikované a sú do toho zapojené veľké veľmoci, veľké štáty. A nemyslím tým iba USA a Rusko. Sú ďalší veľkí hráči, ktorí by sa radi dostali k tomuto dôležitému baypassu,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA Jahnátek.
Vláda stále pokračuje v rokovaniach o spätnom odkúpení slovenského prepravcu ropy, firmy Transpetrol. “Ten proces skutočne nie je jednoduchý. Stále sa vytvárajú nové a nové komplikácie. Stále do toho vstupujú noví a noví hráči o ktorých sme netušili, a ktorí majú vždy nejaký argument prečo nám ten proces komplikujú. Snažíme sa zabrániť, aby sa k týmto akciám Transpetrolu dostala iná záujmová skupina,“ dodal Jahnátek. Minister nevedel konkretizovať, kedy by sa celý proces spätného odkúpenia minoritného podielu Transpetrolu mohol ukončiť. "Nič sa nemení na podstate, že Slovensko dá súhlas na pohyb akcií Transpetrolu len v prípade, že ich bude kupovať slovenská vláda. Žiadna iná alternatíva pre nás nie je prijateľná. Pracujeme na tom, a možno sa aj v krátkej dobe dočkáme nejakého pozitívneho výsledku. Dneska neviem odhadnúť časový horizont, kedy by sme vedeli tie rozhovory ukončiť," zdôraznil Jahnátek.
Na cene za 49-percentný podiel Transpetrolu sa Slovensko s americkými manažérmi spoločnosti Jukos Finance B.V. Bruceom Misamorom a Davidom Godfreyom, ktorí pravdepodobne spomínané akcie vlastnia, zatiaľ nedohodlo. "Cena nie je zatiaľ stabilná. Sú tam dva pohľady. Je tam pomerne veľký rozptyl týchto cien. Budeme sa snažiť hľadať niekde kompromis. Je to otázka argumentácie. Pri každom stretnutí sa však približujeme ku kompromisu," dodal Jahnátek. Bližšie však minister o cenách nechcel kvôli prebiehajúcim rokovaniam hovoriť.
O kontrolu nad 49-percentným podielom Transpetrolu sa súdne sporia Jukos Finance, kontrolovaný americkým manažmentom, a jej materská firma, ruská skrachovaná spoločnosť Jukos. Súd prvej inštancie v Amsterdame v novembri minulého roka rozhodol, že americkí manažéri Misamore a Godfrey sú legitímnymi riaditeľmi Jukos Finance B.V. Podľa hovorkyne odvolaných riaditeľov Claire Davidson, všetky akcionárske rozhodnutia vo vzťahu k Jukos Finance B.V. prijaté správcom konkurznej podstaty ruskej materskej spoločnosti Jukos Oil Company Eduardom Rebgunom boli tak rozhodnutím holandského súdu neplatné. Správca konkurznej podstaty, menovaný ruským súdom, nemal podľa rozhodnutia holandského súdu právo odvolať pôvodný manažment a menovať svojich vlastných riaditeľov do holandskej dcérskej spoločnosti Jukos Finance ruskej skrachovanej firmy Jukos Oil Company.
Jukos Finance B.V. koncom marca uspel na holandskom súde v ďalšom súdnom spore. Holandský odvolací súd rozhodol, že spoločnosť Promnefťstroj nie je v pozícii, aby mohla požadovať na holandskom súde preskúmanie konania manažmentu Jukos Finance. "Z rovnakého dôvodu súd zamietol podanie spoločnosti Promnefťstroj na odvolanie legitímnych riaditeľov Jukos Finance a ich nahradenie manažérmi Promnefťstroj pánmi Lynchom a Reidom," dodala vtedy Davidson. Firmu Jukos Finance riadia americkí manažéri Bruce Misamor a David Godfrey.
Zahraničné aktíva zbankrotovanej spoločnosti Jukos vrátane minoritného podielu v Transpetrole predal v auguste minulého roku na dražbe správca konkurznej podstaty Rebgun firme Promnefťstroj, ktorá podľa denníka Kommersant figurovala v zozname pridružených spoločností Rosnefť ešte k 30. júnu minulého roku. Podľa ďalších medializovaných informácií sa však k vlastníctvu firmy Promnefťstroj hlásila americká spoločnosť Monte-Velle. Promnefťstroj zaplatil za firmu Jukos International UK B.V. so sídlom v Holandsku, pod ktorú patrí Jukos Finance vlastniaca podiel v Transpetrole, 7,8 mld. rubľov (RUB), čo bolo len mierne zvýšenie oproti vyvolávacej cene 7,6 mld. RUB. Správca konkurznej podstaty Jukosu Eduard Rebgun vtedy uviedol, že firma Jukos International UK B.V, má popri podiele v Transpetrole na svojich účtoch ešte minimálne 1,5 mld. USD.
Spoločnosť Transpetrol sa zaoberá prepravou ropy a jej skladovaním pre svojich odberateľov a pre Správu štátnych hmotných rezerv. V roku 2002 získala 49-percentný balík akcií Traspetrolu firma Jukos Oil Company za 74 mil. USD. Slovensko si ponechalo v prepravcovi ropy majoritný 51-percentný podiel.
SITA