Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. júna 2012

SOZA: Poplatok z folklórneho podujatia by išiel hraným autorom


Tagy: SOZA

Peniaze za použitie hudby v Pohorelej, kde deti spievali ľudové piesne, by išiel autorom diel podľa ich hranosti na Slovensku



Zdieľať
Autori ľudových piesní v medializovanom prípade z Pohorelej by si nerozdelili poplatok Slovenskému ochrannému zväzu autorskému (SOZA) - peniaze by putovali k tým autorom skladieb, ktoré u nás znejú z éteru. Dôvodom nie je len skutočnosť, že u ľudových piesní je autor neznámy, ale vyplýva to z pravidiel, ktoré sa pri rozdeľovaní týchto poplatkov uplatňujú. "Ten, kto je u nás v evidovanej hranosti najväčší, odhryzne z tejto sumy najväčší kus," pripustil Róbert Osvald z SOZA

SOZA má dva druhy honorárov. Jedny nazývajú štatistické - sú podložené presným hlásením o použitých dielach na podujatiach alebo v médiách. "Používatelia televízie, rozhlasu a koncerty nám vo svojich hláseniach uvádzajú konkrétnu skladbu, ktorú použili, s konkrétnymi autormi," konštatoval riaditeľ SOZA Vladimír Repčík. V týchto prípadoch peniaze rozdelia autorom diel podľa hlásenia. Títo používatelia vytvárajú obraz o hranosti diel autorov na Slovensku. Druhým typom honorárov sú také, ku ktorým nedostali žiadne hlásenia. "A napriek urgenciám ani žiadne hlásenie časom nezískame," vysvetlil Osvald. Do tejto kategórie patria aj také podujatia, z ktorých nemožno získať presné hlásenia alebo by to bolo neefektívne. "Všetky takéto honoráre sa rozdeľujú ako tzv. neadresné a tie sa rozdeľujú na základe štatistiky tých, ktoré podchytíme," spresnil Osvald. Na základe hranosti všetkých skladieb, ktorú SOZA zaznamenáva štatisticky najmä na základe podkladov od rádií, televízií, či z koncertov napokon rozdelia aj celý balík neadresných prostriedkov. "Samozrejme, že ten objem peňazí od médií, ktoré vám nenahlásia autora, je podstatne nižší ako tie štatistické," tvrdí Repčík.

Na toto rozdeľovanie "neadresných" peňazí využívajú tzv. metódu analógie. "Predpokladáme, že tie isté hudobné diela v podobnom rozsahu, ako sme zachytili štatistickú hranosť, sa ďalej vyskytujú aj v ostatných spôsoboch použitia, kde štatistickú hranosť nebolo možné zachytiť," povedal Osvald. Riaditeľ SOZA Vladimír Repčík upozornil, že táto metóda sa štandardne v zahraničí používa. Recipročné zmluvy majú s partnerskými organizáciami uzavreté len vďaka tomu, že peniaze rozdeľujú rovnako. "To je schválený európsky princíp," dodal Repčík. Podľa jeho slov je to zatiaľ najlepší možný spôsob rozdeľovania týchto peňazí.

Obec Pohorelá dostala faktúru na 62,40 EUR za "neoprávnené použitie hudobných diel bez licencie" na podujatí ku Dňu matiek a na Mikuláša. Na začiatku si usporiadatelia podujatí v Pohorelej nesplnili podľa SOZA zákonnú povinnosť - nahlásiť podujatie najneskôr desať dní pred konaním. Ak tak neurobí, tak sa predpokladá, že budú použité diela, na ktoré je potrebné mať licenciu. Keď inšpektorka SOZA zistila z webovej stránky obce, že podujatia boli, vybrala sa tam na inšpekciu. Starosta Jozef Kalman podpísal Záznam o kontrole a Inšpekčný záznam o zistenom používaní hudobných diel. Podľa SOZA oba dokumenty potvrdzujú, že obec Pohorelá organizovala hudobné podujatia, počas ktorých boli použité chránené hudobné diela zastupovaných autorov. O porušení autorského zákona ako aj o použití chránených hudobných diel údajne inšpektorka starostu riadne poučila. Obec Pohorelá tvrdí, že neporušila žiadnu zákonnú povinnosť a bola neoprávnene obvinená z porušenia autorských práv. Starosta Jozef Kalman tvrdí, že zápis podpísal v dobrej viere. Poplatok považujú za neoprávnený a sú rozhodnutí brániť sa aj na súde.

(SITA)


Tagy: SOZA
   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Obce považujú poplatky SOZA za likvidáciu, zákon sa zmení (5. 6. 2012)
 Proti SOZA protestovali desiatky ľudí, spievali pod oknami (5. 6. 2012)
 Deti spievali ľudovky, SOZA im poslala faktúru (4. 6. 2012)



nasledujúci článok >>
Američania ´poľujú´na muža číslo dva al-Kájdy
<< predchádzajúci článok
Vysoké ceny ropy bránia zotaveniu globálnej ekonomiky