Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

16. februára 2011

Sonda Stardust úspešne poslala na Zem snímky kométy Tempel 1



Na záberoch kométy Tempel 1, ktoré v utorok poslala na Zem vesmírna sonda Stardust, je vidieť aj kráter vytvorený v roku 2005 sondou Deep Impact. Z fotografií je zrejmé, že jeho okraje ...



Zdieľať
stardust Foto: SITA/APBRATISLAVA 15. februára (WEBNOVINY) - Na záberoch kométy Tempel 1, ktoré v utorok poslala na Zem vesmírna sonda Stardust, je vidieť aj kráter vytvorený v roku 2005 sondou Deep Impact. Z fotografií je zrejmé, že jeho okraje už poznačila erózia. Snímky vznikli počas utorkového preletu okolo kométy, ktorý sa uskutočnil vo vzdialenosti približne 338 miliónov kilometrov od Zeme.


"Videli sme kráter a jeho okraje sú už obrúsené. Je približne 150 metrov široký a v jeho strede je malý násyp," uviedol Pete Schultz z Brown University, podľa ktorého všetky prístroje na sonde fungovali počas preletu tak, ako mali. Jediným problémom bola porucha softvéru, pre ktorú sonda posielala údaje a snímky v inom poradí, než ju nastavili. Vedci chceli, aby najprv zaslala snímky z času, keď sa nachádzala ku kométe najbližšie. Namiesto toho však fotografie posielala v chronologickom poradí, ako boli vyhotovené. "Táto porucha nijak neohrozila žiadne údaje, ktoré sonda získala. Všetko sa bezpečne uložilo do pamäte a následne poslalo na Zem. Len sme museli o niečo dlhšie čakať na snímky, na ktoré sme sa najviac tešili," vysvetlil projektový manažér misie NExT (New Exploration of Tempel 1) Tim Larson.

Hlavným cieľom misie NExT bolo zistiť zloženie a veľkosť prachových častíc, ktoré obklopujú jadro kométy. Vedci sa okrem toho pokúsili získať snímky spomínaného krátera. Ten mala pôvodne študovať už sonda Deep Impact, ktorá ho 4. júla 2005 vytvorila. Pri explózii sa však z jadra uvoľnilo viac prachu, než vedci predpokladali, a sonda preto nemohla vzniknutý kráter vyfotografovať. Údaje a snímky kométy Tempel 1 začala sonda Stardust posielať na Zem hodinu po prelete, pričom prenos dát trval dvanásť hodín. Vedci tak vôbec prvýkrát majú k dispozícii snímky jednej kométy z dvoch rôznych misií.

Pre sondu Stardust, ktorá je vo vesmíre od roku 1999, išlo pravdepodobne o poslednú misiu, pretože už jej zostáva len málo paliva. V roku 2004 sa stala vôbec prvou sondou, ktorá nazbierala vzorky z kométy. Išlo o kométu 81P/Wild-2. Kapsula s týmito vzorkami pristála pomocou padáka 15. januára 2006 na území vojenskej výcvikovej oblasti Utah Test and Training Range neďaleko Salt Lake City.

Informácie zverejnila webstránka bbc.co.uk/news.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Princ William a Kate Middleton po svadbe navštívia Kanadu
<< predchádzajúci článok
Na Brit Awards dominovali Tinie Tempah a Arcade Fire