Sonda Phoenix opätovne zlyhala pri získavaní vzorky pôdy
Americkej sonde Phoenix sa aj naďalej nedarí získať vzorku pôdy na analýzu. Z permafrostu na severnom póle planéty Mars sa robotickému ramenu podarilo získať už po druhý raz nevhodnú vzorku. ...
BRATISLAVA 10. júna (WEBNOVINY) - Americkej sonde Phoenix sa aj naďalej nedarí získať vzorku pôdy na analýzu. Z permafrostu na severnom póle planéty Mars sa robotickému ramenu podarilo získať už po druhý raz nevhodnú vzorku. "Žiadny materiál sa nedostal až do analyzátora. Púšťame do pôdy vibrácie, aby sme s pôdou vedeli hýbať, ale zistili sme, že to nefunguje," uviedol špecialista na termálny plynový analyzátor (TEGA - Thermal and Evolved Gas Analyzer) William Boynton. Podľa Boyntona je na analýzu potrebných aspoň 20 až 30 miligramov materiálu, no do analyzátora sa dostal cez skener iba jeden miligram hmoty. Tím sa pokúsi opäť získať vzorku v najbližších dňoch. "Ak sa to nepodarí ani do týždňa, či dvoch, potom to bude kritická situácia. Phoenix má osem ďalších od seba oddelených rúr, v ktorých sa dajú analyzovať vzorky získanej pôdy. Takže sme ešte optimisti," uviedol Boynton.
Vzorku by po získaní sondou mali analyzovať, zistiť obsah vody a zohriať na vyše 1000 stupňov Celzia pre lepší pohľad na minerálnu štruktúru. Skenovací filter je dizajnovaný tak, aby cez neho prešiel jeden milimeter látky, ktorého priechod následne zaznamená infračervený skenerový lúč. Práve ten prístroju oznámi, či hmota filtrom prešla alebo nie. Sonda Phoenix pristála na severnom póle planéty Mars 25. mája. Vyše tri mesiace bude jej úlohou skúmať pôdu a prostredie. V získaných vzorkách sa vedci budú snažiť objaviť organické zložky a vodu, ktoré by znamenali život na "Červenej planéte".
SITA/AFP