Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

13. júla 2015

Sonda New Horizons je pripravená na prelet okolo Pluta



Sondu New Horizons vypustil do vesmíru 19. januára 2006 americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). Po prelete okolo Pluta sa zameria na objekty v Kuiperovom páse a v roku 2029 by mala opustiť Slnečnú sústavu.BRATISLAVA 13. ...



Zdieľať
sonda new horizons je pripravena na prelet okolo pluta Sondu New Horizons vypustil do vesmíru 19. januára 2006 americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). Po prelete okolo Pluta sa zameria na objekty v Kuiperovom páse a v roku 2029 by mala opustiť Slnečnú sústavu.


BRATISLAVA 13. júla  - Vesmírna sonda New Horizons je podľa odborníkov z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) pripravená na utorkový historický prelet okolo trpasličej planéty Pluto a jej piatich mesiacov.

Sonda sa momentálne nachádza približne 1,5 milióna kilometrov od Pluta a takmer päť miliárd kilometrov od Zeme. Prenos rádiového signálu medzi sondou a Zemou trvá niekoľko hodín, a preto ju technici v riadiacom centre na Johns Hopkins University nemôžu ovládať v reálnom čase.


Pluto a Cháron sa nepodobajú

Sonda už počas približovania sa poslala množstvo snímok Pluta a jeho najväčšieho mesiaca Chárona, na ktorých je vidieť napríklad jasný rozdiel vo sfarbení oboch tiel. To vedcov prekvapilo, keďže predpokladajú, že obe telesá vznikli kolíziou objektov v ranom štádiu Slnečnej sústavy, a mali by sa preto na seba viac podobať. "Vyzerajú, akoby šlo o dva úplne rozdielne svety, ktoré pokojne mohli vzniknúť miliardy kilometrov od seba," uviedol vedúci misie Alan Stern.

Sonda taktiež odhalila na povrchu Pluta štyri tmavé škvrny, z ktorých každá má priemer približne 500 kilometrov. Ich pôvod zatiaľ nie je známy. Posledné fotky pred samotným preletom dorazia na Zem v pondelok, pričom posledný kontakt so sondou je naplánovaný na utorok o 5:17 SELČ. Sonda sa následne odmlčí, pretože bude príliš zaneprázdnená na komunikáciu zo Zemou.

Sonda bude zaneprázdnená fotografovaním

Okolo Pluta preletí vo vzdialenosti 12 500 kilometrov a okrem samotnej trpasličej planéty a spomínaného Chárona bude fotografovať aj ďalšie štyri mesiace - Styx, Nix, Kerberos a Hydru. Správa s informáciami o prelete by mala na Zem doraziť v stredu nadránom.

Sondu New Horizons s hmotnosťou 478 kilogramov vypustil do vesmíru 19. januára 2006 americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). Ide o najrýchlejšiu sondu v histórii vesmírneho výskumu. Vo februári 2007 sa priblížila k Jupiteru, pričom gravitácia planéty ju vymrštila ďalej. Po prelete okolo Pluta sa následne zameria na objekty v Kuiperovom páse a v roku 2029 by mala opustiť Slnečnú sústavu.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Od prelomového charitatívneho koncertu Live Aid uplynulo 30 rokov
<< predchádzajúci článok
Mimoni mali druhý najlepší úvodný víkend v histórii animáku