Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. júna 2011

Sokol poľovnícky je v skutočnosti morský vták



Tím amerických a britských vedcov zistil, že sokol poľovnícky (Falco rusticolus) je v skutočnosti morským vtákom. Populácie tohto druhu, ktoré žijú na severe Arktídy, ...



Zdieľať
falco rusticolus Falco rusticolusFoto: vulkaner.noBRATISLAVA 20. júna (WEBNOVINY) - Tím amerických a britských vedcov zistil, že sokol poľovnícky (Falco rusticolus) je v skutočnosti morským vtákom. Populácie tohto druhu, ktoré žijú na severe Arktídy, zimujú na ľadových kryhách, kde sa živia inými morskými vtákmi. Ide o vôbec prvý známy druh sokola, ktorý trávi dlhé obdobia roka priamo na otvorenom mori.


Sokol poľovnícky dorastá do veľkosti až 60 centimetrov s rozpätím krídel od 110 do 130 centimetrov a je tak vôbec najväčším druhom sokola. Doteraz si ornitológovia mysleli, že všetky sokoly sú viazané na pevninu a ponad more lietajú iba výnimočne, napríklad v čase migrácie. Kurt Burnham z organizácie High Arctic Institute v Illinois a Ian Newton z Centre for Ecology and Hydrology v Oxforde však počas svojho najnovšieho výskumu zistili, že sokol poľovnícky trávi zimné mesiace prevažne na ľadových kryhách.

Podarilo sa im to pomocou rádio vysielačiek, ktorými označili 48 sokolov žijúcich na troch lokalitách v Grónsku - v Qaanaaqu na severozápade, v Kangerlussuaqu na západe a v Ittoqqortoormiite na východe. Burnham s Newtonom pomocou vysielačov zaznamenávali pohyb jednotlivých sokolov, pričom zistili veľké rozdiely medzi populáciami a taktiež jedincami. Zatiaľ čo sokoly zo západného pobrežia sa pohybovali v zime na území s rozlohou od 400 do 6600 kilometrov štvorcových, tie z východu až na ploche od 27-tisíc do 64-tisíc kilometrov štvorcových.

Niektoré jedince však nemali žiaden presne stanovený areál a celú zimu strávili premiestňovaním sa, pričom niekedy strávili na otvorenom mori až 40 dní. Jedna mladá samica počas sledovaného obdobia nalietala za 200 dní viac než 4500 kilometrov, pričom polovicu z tohto času strávila nad morom medzi Grónskom a Islandom.

"Veľmi ma tieto zistenia prekvapili. Tieto vtáky sa nepresúvajú z pevniny na pevninu, v skutočnosti používajú ľadové kryhy ako svoje zimovisko, kde sa živia inými morskými vtákmi ako sú čajky alebo alky," povedal Burnham, ktorého tiež prekvapilo, na akom rozľahlom území niektoré sokoly žijú. "Ukazuje nám to, aký adaptabilný a mobilný druh musí sokol poľovnícky byť, aby prežil a rozmnožoval sa v takom nehostinnom prostredí, v ktorom žije. Potravy v ňom môže byť málo a preto schopnosť presúvať sa dennodenne na veľké vzdialenosti a tráviť dlhé obdobia mimo pevninu zvyšuje jeho šance na prežitie," dodal Burnham.

Informácie pochádzajú z webstránky bbc.co.uk.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Cestovné v Bratislave zdražie od 1. augusta
<< predchádzajúci článok
Čínsky prezident pricestoval za Janukovyčom