Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Počítače

04. júna 2020

Sociálne siete nezvládajú boj proti šíreniu falošných správ o koronavíruse, ukázala štúdia



Sociálne médiá nezvládajú boj proti šíreniu falošných správ týkajúcich sa koronavírusu. Tvrdí to Centrum pre boj proti digitálnej nenávisti ...



Zdieľať
gettyimages 876819100 676x451 4.6.2020  - Sociálne médiá nezvládajú boj proti šíreniu falošných správ týkajúcich sa koronavírusu. Tvrdí to Centrum pre boj proti digitálnej nenávisti (CCDH), ktoré zástupcom Facebooku a Twitteru nahlásilo 649 takýchto príspevkov, pričom 90 percent z nich aj potom zostalo na internete bez akéhokoľvek varovania.


Facebook tvrdí, že to nie je "reprezentatívna vzorka". "Robíme agresívne kroky na odstránenie týchto falošných správ z našich platforiem a doteraz sme odstránili stovky tisíc takýchto príspevkov, týkajúcich sa napríklad nepravdivých informácií o možnostiach liečby. Počas marca a apríla sme použili varovné označenie na približne 90 miliónov príspevkov súvisiacich s COVID-19," vyjadril sa hovorca Facebooku. "Upozorníme hocikoho, kto lajkol, zdieľal alebo komentoval príspevky súvisiace s COVID-19, ktoré sme odstránili," dodal.

Kritika od riaditeľa


Zástupcovia Twitteru vyhlásili, že ich automatizované systémy už "napadli 4,3 milióna účtov súvisiacich s diskusiami o COVID-19 so spamovým alebo manipulatívnym správaním".

Výkonný riaditeľ CCDH Imran Ahmed ich kritizuje, že sa vyhýbajú zodpovednosti a nemajú dostatočne prispôsobené systémy. "Sociálne médiá už veľakrát tvrdili, že vnímajú situáciu okolo falošných správ o COVID-19 veľmi vážne, no táto štúdia ukázala, že aj keď vedia o falošných správach, nepodniknú žiadne kroky," povedal.

Mladí sa pričinili


Rosanne Palmer-White z Restless Development, ktorá bola súčasťou výskumu, sa vyjadrila, že mladí ľudia sa pričinili o zastavenie šírenia dezinformácií, no sociálne médiá ich sklamali.

Do štúdie sa zapojilo desať dobrovoľníkov z Veľkej Británie, Írska a Rumunka, ktorí od konca apríla do konca mája na sociálnych médiách hľadali falošné správy. Po ich nahlásení zistili, že najslabšie reakcie mal Twitter, ktorý reagoval len na tri percentá z celkových 179 príspevkov.

Facebook odstránil desať percent z 334 a označil dve percentá falošných správ. Instagram, ktorého majiteľom je Facebook, takisto reagoval na desať percent zo 135 upozornení.


Zdroj: Webnoviny.sk - Sociálne siete nezvládajú boj proti šíreniu falošných správ o koronavíruse, ukázala štúdia © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Minister Mikulec navrhne zrušiť núdzový stav, Matovič chce rozhodnutie nechať na krízový štáb (4. 6. 2020)
 Hlavný epidemiológ Švédska uznal, že krajina mala s pandémiou koronavírusu bojovať lepšie (3. 6. 2020)
 Rodičia môžu dať v lete deti do táborov. Aké sú podmienky a povolený počet účastníkov? (3. 6. 2020)
 V utorok pribudli na Slovensku tri prípady nákazy novým koronavírusom, znova pribudli aj vyliečení (3. 6. 2020)
 Rušia sa nákupné hodiny pre dôchodcov, ale núdzový stav zostáva. Do platnosti vstúpili nové opatrenia (3. 6. 2020)
 Slováci sa koronavírusu boja čoraz menej, ale narástla nespokojnosť s postupmi Matovičovej vlády (2. 6. 2020)
 USA čakajú veľmi zlé roky, pre koronakrízu zažijú historický prepad ekonomiky (2. 6. 2020)
 Česko v súvislosti s koronavírusom schválilo semafor pre cestovanie, Slovensko je medzi zelenými krajinami (2. 6. 2020)
 Nepribudol žiadny nový prípad, Slovensko má siedmu nulu. Laboratóriá spracovali rekordný počet testov na Covid-19 (2. 6. 2020)
 Ministerka turizmu odkázala Britom, že na dovolenku v Španielsku môžu zatiaľ zabudnúť (2. 6. 2020)



nasledujúci článok >>
Múzeá a galérie v pôsobnosti ministerstva kultúry už nemajú bezplatné nedeľné vstupné
<< predchádzajúci článok
Japonci odhalili pomocou počítačovej simulácie novú teóriu vzniku supermasívnych čiernych dier