Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

17. júna 2017

Sochárka Ľudmila Cvengrošová v tvorbe zachytila históriu Slovenska



Sochárka Ľudmila Cvengrošová na archívnej snímke z roku 1999.



Zdieľať
Sochárka Ľudmila Cvengrošová na archívnej snímke z roku 1999. Foto: TASR/Peter Hudec
Radošina/Bratislava 17. júna (TASR) - Predstaviteľka realistickej línie v slovenskom umení, akademická sochárka Ľudmila Cvengrošová, ktorá v sobotu 17. júna bude mať 80 rokov, cez svoje dielo približuje verejnosti významné etapy histórie Slovenska.


Narodila sa 17. júna 1937 v Radošinej pri Topoľčanoch. Štúdium na strednej Škole umeleckého priemyslu (ŠUP, dnes Škola úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru) v Bratislave, odbor keramika u profesora Teodora Lugsa, ukončila v roku 1954. O dva roky neskôr začala študovať odbor reliéfneho sochárstva u profesora Rudolfa Pribiša na Vysokej škole výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave.

Ľudmila Cvengrošová inklinuje ku komornej plastike a k medailérskej tvorbe, ku ktorým čerpá motívy zo slovenskej histórie. Vytvorila sochy našich predkov, napríklad Súsošie sv. Cyrila a Metoda, socha kniežaťa Rastislava a ďalšie. Je autorkou trojtonovej plastickej keltskej mince Biatec pred budovou Národnej Banky Slovenska (NBS) v Bratislave.

Je vášnivou cestovateľkou, prešla takmer všetky svetadiely, čo sa odráža i v jej tvorbe. Celé jej dielo sa koncentruje na zobrazenie ľudskej postavy bez ohľadu na rasu či náboženstvo. Za poctu jej excelentnej medailérskej tvorby možno považovať skutočnosť, že v roku 1999 si už medzičasom zosnulý pápež Ján Pavol II. vybral jej projekt na oficiálnu medailu.

Umelkyňa je autorkou návrhu pamätnej zlatej a paladiovej bimetalovej mince vydanej v roku 2002 pri príležitosti 10. výročia vzniku Slovenskej republiky. Tiež je autorkou busty Alexandra Dubčeka, ktorú v auguste 2002 slávnostne odhalili na rovnomennom námestí pred budovou Národnej rady Slovenskej republiky (NRSR) v Bratislave.

V decembri 2014 nitriansky biskup Viliam Judák slávnostne požehnal v katedrálnom chráme, Bazilike svätého Emeráma na Nitrianskom hrade, edíciu pamätných medailí s názvom Pápeži v dejinách, ktorých autorkou návrhov bola tiež Ľudmila Cvengrošová.

Za záujem o témy národnej histórie už viackrát získala ocenenia. V auguste 2007 v tom čase prezident SR Ivan Gašparovič jej udelil najvyššie štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za významné zásluhy v oblasti výtvarného umenia pri príležitosti štátneho sviatku Dňa Ústavy SR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nezabudnuteľná Zora Kolínska chýba slovenskému divadlu i hudbe
<< predchádzajúci článok
Aféra Watergate spustila pád 37. prezidenta USA Richarda Nixona