Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

25. októbra 2018

Sochár L. Gajdoš oslavuje sté výročie ČSR monumentálnou plastikou



Na snímke trojmetrová plastika Gajdošove valašky.



Zdieľať
Na snímke trojmetrová plastika Gajdošove valašky. Foto: Facebook Ladislav Gajdoš
Bratislava 25. októbra (TASR) – Akademický sochár Ladislav Gajdoš pri príležitosti storočnice Československa vytvoril trojmetrovú plastiku Gajdošove valašky - 100 rokov v dobrom i v zlom.


"Táto socha bola úspešne vystavená v Košiciach a teraz, pri príležitosti celoštátnych osláv 30. októbra za účasti prezidentov oboch republík, sa nachádza v Martine pred budovou, kde bola podpísaná Martinská deklarácia," informuje výtvarník.

Monumentálna socha je podľa neho vyvrcholením česko-slovenského projektu Gajdošove valašky, ktorý sa začal v roku 2013 k 20. výročiu rozdelenia Československa a vzniku dvoch republík. Zúčastnili sa ho aj základné umelecké školy z Prahy, Plzne, Ostravy, Brna, Bratislavy, Žiliny a Košíc. Tohtoročnou variáciou projektu sú jeho Valašky k jubileu vzniku Československa, dielo sa skladá z dvoch častí.

"Na pôdoryse trojuholníka stoja tri kolmé steny. Sú to reliéfy nesúce jemné štruktúry a znakovo-obrazové symboly štátu, texty a dáta osmičkových i ďalších významných rokov jestvovania Československa aj SR a ČR dneška. V reliéfoch čítame slová radosť a strach, nádej i sklamanie, prenasledovanie a demokracia, sloboda i spolu. Aj rok 1918 – Washingtonská deklarácia, Martinská deklarácia a štátne znaky, tiež protektorát, vláda komunistov, okupácia. Sú to slová historických faktov i spomienok, vývoja a premien, mementa doby a rokov minulých i varovanie do budúcnosti. Hornú časť kompozície tvoria hlavice troch valašiek so slovami Česko Slovensko. Ich ostrie nehrozí. Má podobu profilu ľudskej tváre s pokojným úsmevom," hodnotí dielo historik umenia Bohumír Bachratý.

Gajdošove Valašky sú podľa Bachratého pomník i pamätník ČSR v roku osláv storočnice. Symbolizujú zrod i vzdor, jednotu i boj. To, o čom sa píše v Martinskej deklarácií: samourčovacie právo, spoločné kultúrne boje, svoje žiadosti, ktoré sa vznikom Československej republiky naplnili. Pamätník to pripomína textom: 100 rokov v dobrom i v zlom.

Sabinovský rodák Ladislav Gajdoš (1940) je absolvent Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave a Akadémie výtvarného umenia v Prahe (1965). "Po rokoch sochárskych začiatkov, emigrácie v Nemecku, návratu domov, straty kontaktov i ateliéru už desaťročia tvorí apelatívne, burcujúce plastiky. Sú to sochárske i myšlienkové symboly a podobenstvá. Novofiguratívne diela, sochárske expresie s textami i obrazovým rozprávačstvom. Adresné diela, ktoré odrážajú, kritizujú, pranierujú obdobia nášho vývoja a premien aj po roku 1989. Z rokov 1998–2010 to bol unikátny súbor Slovenské fašiangy I. - XV., potom niektoré sólo plastiky a teraz Gajdošove valašky," dodáva Bachratý.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Michael Douglas dostane v novembri hviezdu na Hollywoodskom chodníku
<< predchádzajúci článok
ECAV pripomína cestu, ktorú cirkev a národ prešli za 100 rokov