Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. marca 2011

SNS: Zákony v rozpore s národnoštátnymi záujmami sú dočasné



Slovenská národná strana podľa podpredsedu strany Rafaela Rafaja považuje zákony v rozpore s národnoštátnymi záujmami za dočasnú legislatívu. ...



Zdieľať
rafael rafaj podpredseda SNS Rafael RafajFoto: SITA/Nina BednárikováBRATISLAVA 3. marca (WEBNOVIBNY) – Slovenská národná strana podľa podpredsedu strany Rafaela Rafaja považuje zákony v rozpore s národnoštátnymi záujmami za dočasnú legislatívu. Ako vyhlásil dnes Rafaj na tlačovej besede, novela zákona o štátnom občianstve, štátnom jazyku, zákon o používaní jazykov národnostných menšín považuje SNS za protiústavné a „po predčasných parlamentných voľbách“ dôjde k ich zmene do súčasnej podoby. Dodal, že v koaličnom kotle to vrie a bod varu bude dosiahnutý koncom tohto roka. Termín predčasných volieb bude v roku 2012 niekedy od marca do júna alebo na jeseň budúceho roka v septembri alebo októbri.


Stranu Most-Híd Rafaj obvinil, že je skutočným mostom, ale pre pochod maďarskej iredenty na Slovensko. Za zradu slovenských záujmov označil handlovanie slovenských vládnych strán s Mostom-Híd o znížení kvóra na používanie jazykov menšín. „Podstatná otázka je za čo? Občanov by viac zaujímalo riešenie ekonomických otázok, ako sú vysoká nezamestnanosť, ceny benzínu, drahé potraviny,“ uviedol. Podľa neho namiesto riešenia ekonomických otázok vláda ponúka zákony o štátnom jazyku, jazyku menšín, občianstve. „Vládny zlepenec visí na troch šnúrkach. Mostu-Híd, obyčajných poslancov a spoza rohu vykukuje výťahová strana,“ vyhlásil.

Rafaj avizoval, že SNS pripravuje podanie jazykového zákona na Ústavný súd SR. Tento zákon má podľa neho množstvo protiústavných prvkov. „Podľa ústavy je štátnym jazykom slovenský jazyk, teda vo verejnom styku je používaný všade a nemôžu ho iné jazyky na základe iných zákonov nahradzovať. To je vytláčanie štátneho jazyka. Máme tu zjavnú ujmu pri používaní štátneho jazyka,“ upozornil Rafaj v súvislosti s návrhom zákona o používaní jazykov národnostných menšín, ktorý v stredu schválila vláda. Podľa neho je neprípustné používanie jazyka menšiny v štátnej správe. „To negarantujú žiadne európske normy,“ dodal.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prenos z Bratislavy sledujú aj na univerzitách vo svete
<< predchádzajúci článok
Štát stojí podpora jedného baníka mesačne takmer 1 800 eur