Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

06. júla 2011

SNS nepodporí novelu zákona o stavebnom sporení



Slovenská národná strana (SNS) nepodporí v parlamente novelu zákona o stavebnom sporení. Ako na stredajšom brífingu strany uviedol jej podpredseda Rafael Rafaj, návrh ...



Zdieľať
rafael rafaj Rafael RafajFoto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 6. júla (WEBNOVINY) - Slovenská národná strana (SNS) nepodporí v parlamente novelu zákona o stavebnom sporení. Ako na stredajšom brífingu strany uviedol jej podpredseda Rafael Rafaj, návrh obmedzuje tento alternatívny nástroj pre riešenie bývania, ktorý je určený predovšetkým pre nižšie sociálne skupiny a núti ľudí, aby boli bez bývania, alebo aby išli do rizikových hypotekárnych úverov. "A možno, že aj na Slovensku sa o nejaký čas začne kolečko s hypotekárnymi úvermi rúcať. My tomu chceme zabrániť," skonštatoval Rafaj. Preto Slovenská národná strana dúfa, že návrh, ktorý má vylúčiť medziúvery a časť ľudí, ktorí si sporia, neprejde.


Vláda v úvode júna tohto roka schválila, že výška poplatkov v rámci stavebného sporenia by sa mala od budúceho roka znížiť. A schválila aj to, že sa zmení výpočet nároku na štátnu prémiu podľa toho, v akom termíne je zmluva o sporení uzavretá. Ak sa zmluva uzavrie napríklad v novembri, štátna prémia sa nevyplatí za celý rok, ale adekvátne k danému dňu. Zároveň sa obmedzí poberanie štátnej prémie počas čerpania a splácania medziúveru.

Na získanie maximálnej štátnej prémie 66,39 eura klienti stavebného sporenia musia v danom roku vložiť 663,9 eura. Podľa stavebných sporiteľní bude jediným spôsobom ako získať celú prémiu vložiť prostriedky naraz začiatkom roka. To niektorí ľudia nemusia zvládať, a tak získajú nižšie výnosy. Sporiteľne sa domnievajú, že navrhované zmeny spôsobia odlev klientov. No ako už dávnejšie avizoval minister financií Ivan Mikloš, problémom stavebného sporenia je nízka efektívnosť štátnej podpory a problémom sú aj vysoké poplatky. Podľa neho podstatnú časť štátneho príspevku zhltnú práve poplatky stavebných sporiteľní.

Problémom pre rezort financií je aj to, že objem medziúverov výrazne prevyšuje objem zvýhodnených stavebných úverov a štát tak prostredníctvom prémie prevažne podporuje poskytovanie komerčných úverov na bývanie. Medziúver je podľa ministerstva de facto stavebný úver poskytovaný za komerčných podmienok tým stavebným sporiteľom, ktorí ešte len začali sporiť, alebo ktorí síce splnili podmienky sporenia svojich vkladov, ale ďalšie podmienky na pridelenie zvýhodneného stavebného úveru ešte nespĺňajú. Preto chce ministerstvo demotivovať stavebného sporiteľa vziať si komerčný medziúver, a to tým, že sa vylúči nárok na štátnu prémiu počas čerpania a splácania medziúveru.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Mestá dostanú päťpercentný podiel privatizovaných teplární
<< predchádzajúci článok
SLOTA: Galko vyzerá, že má nie jednu, ale tri modré knižky