Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. decembra 2013

SNS: Na dôkazy o prenasledovaní azylanta stačí rok



Slovenská národná strana (SNS) protestuje proti prijatiu novely zákona o azyle, ktorou by sa tzv. malý azyl predĺžil z jedného roka na dva. Jeden rok stačí na to, aby žiadateľovi o azyl dokázali ...



Zdieľať
Bratislava 3. decembra (TASR) - Slovenská národná strana (SNS) protestuje proti prijatiu novely zákona o azyle, ktorou by sa tzv. malý azyl predĺžil z jedného roka na dva. Jeden rok stačí na to, aby žiadateľovi o azyl dokázali prenasledovanie v domovskej krajine. Pre TASR to vyhlásil predseda SNS Andrej Danko.

Andrej Danko Foto: TASR/Michal Svítok

Dva roky, na ktoré sa má predĺžiť tzv. malý azyl, je podľa neho príliš dlhý čas, počas ktorého musí štát znášať náklady na pobyt žiadateľa. "V prípade tzv. malého azylu ide o udelenie doplnkovej ochrany, ak sa prenasledovanie cudzinca nepreukáže, ale zároveň ho nie je možné vrátiť do krajiny, čo je napr. prípad Somálska, Iraku či územia Palestíny. Za toto obdobie má cudzinec rovnaké právo, ako keby mu azyl udelený bol," konštatuje Danko s tým, že "o tejto novele zákona dnes rozhoduje parlament v rámci nanútenej potreby zosúladiť slovenskú legislatívu s európskou".

Slovensko podľa Danka nie je krajinou, ktorá by bola k cudzincom nepriateľská, ani krajinou, ktorá by nechcela pomáhať utečencom v prípade, že sú v ich krajine prenasledovaní, alebo je táto krajina vo vojnovom stave. "SNS však žiada, aby sa Slovensko poučilo z chýb západných štátov, v ktorých žiadatelia o azyl zneužívali benevolentný systém a štedrú finančnú pomoc. Ale namiesto toho, aby sa prispôsobili štátu, ktorý im pomáha, začali systém čoraz viac zneužívať a ich nekonečne sa zvyšujúce požiadavky vyústili do konfliktov, ako sme tomu boli svedkami napríklad vo Francúzsku či Švédsku," tvrdí Danko.

Dodáva, že Slovenská národná strana už dávnejšie prostredníctvom svojho europoslanca Jaroslava Pašku protestovala proti aktivitám Európskej komisie a Európskej rady pri vytváraní spoločného azylového systému EÚ. Rozhodovanie o tom, komu štát pomôže, musí podľa SNS "zostať plne v kompetencii jednotlivých vlád". "Lenže veľkorysá azylová politika starých členských krajín EÚ voči žiadateľom o azyl, často z ich bývalých kolónií, príliš zaťažuje systém nových členských krajín, teda aj Slovenska, ktorých ekonomická situácia takú veľkorysú politiku nedovoľuje, lebo bojujú s vysokou nezamestnanosťou a s chudobou vlastných obyvateľov," uzatvára predseda SNS.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Lyžovačka po slovensky
<< predchádzajúci článok
Národniari by sa vrátili do parlamentu, SaS by zostala mimo