29. januára 2017
Ilustračná fotografia. Foto: TASR/APDüsseldorf 29. januára (TASR) - Zrušenia hotovosti v Európe sa obávajú nielen konšpirační teoretici, ale aj bežní spotrebitelia. Hotovosť je nielen praktické platidlo, ale aj prostriedok úniku pred kontrolou štátu. Súkromné osoby, živnostníci aj firmy sa o to viac obávajú spochybňovania existencie hotovosti.
Poprední svetoví ekonómovia, napríklad Kenneth Rogoff z USA, už dlhší čas žiadajú zrušenie hotovosti. Podľa nich len týmto spôsobom je možné posunúť úrokové sadzby viac do záporných oblastí a zhodnotiť úspory v matraci. Ako motív sa často uvádza boj proti daňovým únikom a trestnej činnosti. Často sa však úmyselne či neúmyselne zabúda na odstránenie veľkej časti súkromia.
Obmedzenia sú citeľné už dnes a najmä v oblastiach, kde má štát priamy alebo nepriamy vplyv. Ako príklad uvádzajú denník Handelsblatt a časopis Wirtschaftswoche Commerzbank, kde 15 % vlastní štát. Tá na jeseň minulého roka zrušila predaj zlata za hotovosť. Podobný príklad je aj verejnoprávny rozhlas. Viaceré správne súdy odmietli sťažnosti od občanov, ktorí chceli svoje poplatky zaplatiť v hotovosti.
Súdy argumentovali tým, že odmietnutie hotovosti je len minimálnym a obmedzeným zásahom do všeobecnej slobody konania. Toto obmedzenie je opodstatnené vzhľadom na nízku sumu poplatkov. Zároveň poukázali na to, že "
neobmedzeným zákonným platobným prostriedkom sú len eurové bankovky". Mincí sa to netýka. So železnou pravidelnosťou to zdôrazňuje aj bankové združenie, pravdepodobne s cieľom ochrániť členské inštitúcie pred nevôľou zákazníkov.
"
Nikto nie je povinný pri jednej platbe prijať viac než 50 mincí. To platí pre súkromné osoby, ako aj pre obchody, reštaurácie alebo čerpacie stanice," napísalo združenie vo februári 2013 a rovnaké formulácie použilo aj v apríli 2014, apríli 2016 a januári 2017. "
Nejde o nedostatočnú kreativitu tlačového odboru združenia, ale poukazuje predovšetkým na to, že táto téma pravidelne zamestnáva občanov aj banky," píše Handelsblatt.
Bankové združenie však ide v poslednom období ešte o krok ďalej, keď umožňuje aj odmietanie bankoviek. Napríklad, obchody smú obmedziť prijímanie bankoviek, ak na to zákazníkov viditeľne upozornia. Použitá bankovka musí byť "
v primeranom pomere k cene", napísalo v najnovšom vyhlásení. "
Ak chcete napríklad za kávu zaplatiť stovkou a čašník nemá peniaze na výdavok, nemusí bankovku prijať."
Znamená to, že prívrženci hotovosti nemajú v budúcnosti šancu? Podľa Handelsblattu by ešte nemali hádzať flintu do žita. Súdy rozhodli aj o tom, že dane sa síce nemôžu na daňovom úrade platiť v hotovosti, no poplatníci môžu svoju povinnosť zaplatiť tak, že hotovosť prinesú do lokálnej úverovej inštitúcie alebo niektorej z filiálok Bundesbanky.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR