Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. februára 2006

Smrteľný vírus napadol v EÚ už aj hydinu



Vysokopatogénny vírus vtáčej chrípky H5N1 sa na území Európskej únie po prvý raz objavil už aj u domácej hydiny. Smrteľný vírus zistili v telách dvoch kurčiat v Rakúsku na farme v Grazi. ...



Zdieľať

BRATISLAVA 22. februára (WNSITA) - Vysokopatogénny vírus vtáčej chrípky H5N1 sa na území Európskej únie po prvý raz objavil už aj u domácej hydiny. Smrteľný vírus zistili v telách dvoch kurčiat v Rakúsku na farme v Grazi. Kurence sa pravdepodobne nakazili od labute, ktorú tam doviezli začiatkom mesiaca, povedal majiteľ farmy Herbert Oster. Johann Seitinger, predstaviteľ poľnohospodárstva v Štajersku, uviedol, že smrteľný vírus objavili aj u troch kačíc na farme. Ako tiež povedal, do rakúskeho laboratória poslali tiež vzorky z ďalších 32 vtákov, výsledky testov zatiaľ nie sú známe. Vzorky následne zašlú do testovacieho laboratória EÚ vo Weybridgi v Británii. Oster uviedol, že labuť priviezli na farmu potom, ako ju našli plávať v kanáli neďaleko oblasti, kde začiatkom mesiaca objavili infikované labute.

Európska komisia (EK) v stredu podmienečne schválila plán Francúzska a Holandska zaočkovať milióny kusov hydiny proti vtáčej chrípke. "Vakcinačný program sa schvaľuje iba pre určité druhy hydiny a iba v niektorých regiónoch, pričom bude predmetom prísneho dohľadu a kontroly," uvádza sa v stanovisku EK. Medzi regulačné opatrenia EK v súvislosti s očkovaním bude patriť prísna kontrola pohybu očkovanej hydiny a dôsledné vedenie záznamov. Cieľom programu má byť to, aby sa zabránilo šíreniu vysokopatogénneho typu vírusu vtáčej chrípky H5N1 z divých vtákov na hydinu.

Plán očkovať hydinu ešte minulý týždeň v piatok EK kritizovala s tým, že nevýhody tohto postupu sú väčšie ako prípadný osoh. "Ak sa vakcinácie nevykonajú kontrolovaným spôsobom, vyskytne sa viacero nevýhod. Zvieratá, ktoré nebudú zaočkované správne, sa aj tak môžu nakaziť vírusom a ďalej ho šíriť, pričom (tento postup) bude mať aj obchodné dôsledky, ktoré sa budú týkať krajín mimo EÚ. Tie totiž nebudú môcť jednoducho rozlíšiť, či mäso pochádza zo zaočkovanej hydiny alebo z nakazenej hydiny," uviedol vtedy hovorca EK pre zdravie a ochranu spotrebiteľov Philip Tod.

Pre očkovanie sa rozhodlo aj Rusko. Minister poľnohospodárstva Alexej Gordejev v stredu uviedol, že krajina plánuje zaočkovať proti vtáčej chrípke všetku hydinu, ktorá sa nachádza na migračných trasách divo žijúcich vtákov. "Na jar budú sťahovavé vtáky prechádzať cez našu krajinu, veterinári to budú dôkladne sledovať," povedal Gordejev v hornej komore parlamentu. Rusko plánuje zaočkovať všetko domáce vtáctvo podľa odporúčaní odborníkov ešte pred príchodom sťahovavých vtákov, dodal minister.

Nemecký minister poľnohospodárstva Horst Seehofer v tejto situácii svoju krajinu v stredu upozornil, že nemôže očakávať, že sa problém vtáčej chrípky vyrieši rýchlo. Seehofer povedal, že predpokladá šírenie vírusu zo severu Nemecka, kde sa po prvý raz objavil minulý týždeň, do iných častí krajiny. "V dohľadnej dobe budeme musieť žiť s týmto vírusom," povedal minister pre denník Passauer Neuen Presse. Dodal, že vláda prijíma všetky možné opatrenia na zabránenie tomu, aby sa vtáčia chrípka vyvolávaná vírusom H5N1 rozšírila na hydinových farmách. Združenie nemeckých farmárov upozornilo, že by to bola ekonomická katastrofa, ktorá by mohla znamenať stratu 6 tisíc pracovných miest.

Na ľudí sa vtáčia chrípka doteraz preniesla v Číne, Vietname, Thajsku, Indonézii, Kambodži, Turecku a v Iraku. Najviac smrteľných prípadov bolo vo Vietname, kde chorobe podľahlo 42 ľudí. V Indonézii na túto chorobu zomrelo 19 ľudí, v Thajsku 14, v Číne 8, v Kambodži 4, v Turecku 4 a jeden človek jej podľahol aj v Iraku.

FOTO:SITA/AP


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Vláda SR vyčlenila na nákup antivirotík 358 mil. Sk (15. 2. 2006)
 Mimoriadne núdzové opatrenie pre vtáčiu chrípku (15. 2. 2006)
 Dva nájdené vtáky v Rakúsku zrejme uhynuli na vírus H5N1 (14. 2. 2006)
 Výskyt vírusu H5N1 v Rakúsku musia potvrdiť v Británii (14. 2. 2006)



nasledujúci článok >>
Malchárek odmieta trestnú zodpovednosť právnických osôb
<< predchádzajúci článok
Lietadlá CIA na Slovensku nepristávali, tvrdí MZV SR