SMK: Tolerovanie dehonestujúcich názorov je protiústavné
Tolerovanie dehonestujúcich názorov na ktorékoľvek menšinové skupiny a uznanie tézy, že príslušníci ktorejkoľvek menšiny by mali používať svoj jazyk len v súkromí, je protiústavné, je v ...
BRATISLAVA 12. septembra (WEBNOVINY) - Tolerovanie dehonestujúcich názorov na ktorékoľvek menšinové skupiny a uznanie tézy, že príslušníci ktorejkoľvek menšiny by mali používať svoj jazyk len v súkromí, je protiústavné, je v rozpore so zákonmi SR ako aj s ratifikovanou verziou Európskej charty regionálnych alebo menšinových jazykov. Upozorňuje na to v tlačovej správe SMK v súvislosti so štvrtkovými vyjadreniami ministra školstva Jána Mikolaja, ktorý spochybnil prieskum o postojoch ôsmakov a deviatakov k novým aj tradičným menšinám na Slovensku. Šéf rezortu uznal len jediný výsledok, že 63,3 % respondentov sa vyjadrilo, aby Maďari hovorili na verejnosti výlučne po slovensky a len doma sa majú baviť po maďarsky. „Je to názor ako každý iný, dokonca si ho dovolím označiť za určitý logický, pretože deti vyslovili želanie rozumieť svojim spoluobčanom, ktorí nehovoria v štátnom jazyku,“ komentoval v pléne Mikolaj.
V stanovisku SMK, ktoré poskytla agentúre SITA hovorkyňa Eva Dunajská, sa zdôrazňuje, že strana je pobúrená štvrtkovými výrokmi ministra Mikolaja, ktorými de facto odobril názory 14-15 ročných žiakov na Maďarov. SMK považuje samotný jav a tiež aj reakciu ministra Mikolaja za neprijateľnú a veľmi nebezpečnú, uvádza sa v tlačovej správe. V takýchto prípadoch v demokratických spoločnostiach vláda má okamžitú povinnosť konať, a to realizovať také projekty, ktoré zvýšia úroveň tolerancie v kritických cieľových skupinách. SMK pripomína podpredsedovi vlády Dušanovi Čaplovičovi, že bývalé vlády SR v období medzi rokmi 1998-2006 realizovali množstvo projektov v základných a stredných školách za účasti mimovládneho sektora a ďalších odborníkov, vydali pomocnú učebnicu pre túto oblasť a uskutočnili množstvo tréningov pre pedagógov aj pre žiakov. SMK odporúča aj ministrovi Mikolajovi účasť na takomto tréningu, aby mal aspoň základné vedomosti o tom, o čom hovorí verejne, na pôde parlamentu, uvádza sa v tlačovej správe.
Na výsledky prieskumu upozornil premiéra Roberta Fica maďarský predseda vlády Ferenc Gyurcsány na ich minulotýždňovej tlačovej besede po neformálnom rokovaní v Bruseli. Premiér Fico okamžite spochybnil tento prieskum a napadol dôveryhodnosť Nadácie otvorenej spoločnosti (NOS). "Ak ten prieskum robila spoločnosť NOS, tak mu verím asi tak ako vode v pletenom koši...Poznáme tieto mimovládne organizácie, ktoré pôsobia na Slovensku, ktoré sa zásadne držia politiky 'Čím horšie pre slovenskú vládu, tým lepšie',“ vyhlásil Fico.
Riaditeľka Nadácie Alena Pániková pre SITA vysvetlila, že prieskum je súčasťou dvojročnej diskusie odborníkov z 53 subjektov - mimovládnych organizácií, štátnej správy, verejných inštitúcií, vrátane Štátneho pedagogického ústavu a učiteľov o multikultúrnej výchove. Pripravilo ho mimovládne Centrum pre výskum etnicity a kultúry (CVEK), základné výsledky sú na www.osf.sk, rozšírená verzia vyjde knižne v októbri aj s komentármi sociológov a pedagógov.
SITA