07. apríla 2009

BRATISLAVA 7. apríla (WEBNOVINY) - Ficov Smer-SD by mal získať päť kresiel v Európskom parlamente (EP), vyplýva to z exkluzívnej prognózy výsledkov, ktorú si objednala spoločnosť Donath-Burson-Marsteller a vytvorili ju uznávaní politológovia z London School of Economics. "Ľavicový vládny Smer-SD by mal s prehľadom vyhrať voľby do Európskeho parlamentu," informovala agentúru SITA Andrea Sitárová zo spoločnosti Donath-Burson-Marsteller. V predchádzajúcich voľbách získal tri miesta v EP. Slováci budú 6. júna voliť 13 zástupcov do europarlamentu.
SDKÚ-DS, SMK a SNS podľa prognózy by získali po dve poslanecké miesta. Po jednom by mali mať KDH a ĽS-HZDS. Opozičné strany i ĽS-HZDS si tak pohoršili výsledky z volieb v roku 2004.
Prognóza podľa Sitárovej vychádza z výsledkov slovenských eurovolieb z roku 2004, ako aj z predvolebných prieskumov. Údaje ďalej upravovali podľa podielu hlasov, ktoré daná strana získala v predošlých národných parlamentných voľbách, či je momentálne vo vláde, či je protieurópskej orientácie, a či voľby do EP sa konajú do roka od národných volieb.
V novom Európskom parlamente podľa prognózy mierne oslabia stredo-pravicové strany, čím sa sily rozložia rovnomerne medzi stredo-ľavicové a stredo-pravicové strany. Najsilnejším subjektom naďalej zostane stredo-pravicová EPP (European People‘s Party) s 249 kreslami. Druhou najväčšou skupinou s celkovým počtom približne 209 kresiel bude socialistická PSE. Liberáli a demokrati (ALDE - Alliance of Liberals and Democrats for Europe) získali 87 kresiel a štvrtou najväčšou skupinou bude nová Európska konzervatívna skupina s 58 kreslami, zložená z britských konzervatívcov a ich spojencov. "Prognóza predpovedá, že v novom parlamente bude približne 45 europoslancov z protieurópskych strán a extrémnej pravice," povedala Sitárová. Občania členských krajín budú v júnových voľbách rozhodovať o obsadení 736 kresiel. V súčasnosti má europarlament 785 poslancov.
Autormi predpovede sú profesori Simon Hix z London School of Economics a Michael Marsh z Trinity College Dublin za asistencie Nicka Vivyana taktiež z London School of Economics.
SITA