Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. novembra 2005

Sme vydaní napospas agresorom zvrchu



Poplach v Bohuniciach - stíhačka meškala!



Zdieľať
Ak niekto ohrozí náš vzdušný priestor, trvá kompetentným orgánom asi hodinu, kým zasiahnu. Potvrdzuje to aj prípad z Jaslovských Bohuníc, kde v sobotu večer okolo 18. hodiny nad chladiacimi vežami atómovej elektrárne spozoroval náhodný občan neznámy objekt. Vojenská stíhačka sa tu objavila až desať minút po siedmej, armáda však tvrdí, že zareagovala v priebehu pár minút. „Polícia a ochranka atómky nám incident oznámili až asi o 50 minút po tom, čo bol spozorovaný,“ tvrdí hovorca ozbrojených síl Milan Vanga.

Podľa jeho slov operačný dozorný na vojenskom letisku Sliač bol totiž o incidente informovaný až o 18.45 h. O dve minúty neskôr uviedli do pohotovosti hotovostný stíhač a o 18.52 h vydali rozkaz na let. O niekoľko ďalších minút zachytil pozemný radar vzdušný objekt vo výške 700 metrov. Desať minút po 19. hodine bola stíhačka v priestore nad atómkou a začala monitoring vo výške od 1 000 do 3 000 metrov. Stíhač niekoľkokrát hlásil radarový kontakt s neznámym objektom, vizuálny kontak sa mu však nepodaril. O niekoľko minút neskoršie strážna služba v objekte nahlásila výskyt nového objektu, o sedem minút nato hlásil stíhač aj vizuálny kontakt s týmto objektom, vzápätí začal objekt, ku ktorému sa nemohol dostať, sledovať...
Neskôr armáda oznámila, že išlo o špecifický meteorologický jav spôsobený lomom svetla v pare, ktorá vychádza z chladiacich veží. Našťastie pre nás.
Radary Slovenského hydrometeorologického ústavu na Malom Javorníku neďaleko Bratislavy podobný jav zachytiť nemohli. „Naše radary nezachytia optické javy, pretože pracujú na celkom iných vlnových dĺžkach, než je vlnová dĺžka viditeľného svetla,“ vysvetľuje Ján Kaňák, špecialista z odboru dištančných meraní SHMÚ. „Dokážu zaznamenať intenzitu zrážok, výšku a hustotu oblačnosti, alebo napríklad elektrické výboje v atomsfére.“ Ústav pracuje aj so snímkami z meteorologickej družice, tie však majú rozlíšenie 3 až 4 kilometre, teda nie sú schopné „vidieť“ detaily.
„Snímali sme večernú oblohu okolo 18. hodiny, žiadny výrazný jav sme však nezachytili,“ hovorí Peter Kolény z astronomického observatória Univerzity Komenského v Modre. „Identifikovali sme aj dve lietadlá, treba však povedať, že Jaslovské Bohunice sú z nášho pohľadu nízko nad obzorom.“

Márius Kopcsay
Jožo T. Schön


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na eurominciach chceme mať dvojkríž na trojvrší
<< predchádzajúci článok
Albert vládne Monaku