13. novembra 2018
Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná, archívna snímka. Foto: TASR Dano VeselskýBratislava 13. novembra (TASR) - Šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR a podpredsedníčka vlády Gabriela Matečná (SNS) umožnila drancovanie lesného majetku štátu. Lesnej problematike sa ministerka nevenuje, čo zakrátko spôsobí problémy. Uviedol to v utorok na brífingu opozičného hnutia Sme rodina jej predseda Boris Kollár, za účasti podpredsedu Výboru Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Petra Pčolinského a Jána Mizeráka, vedúceho pracovnej skupiny hnutia pre životné prostredie a lesné hospodárstvo.
Ťažba dreva v štátnych lesoch sa podľa Kollára síce za posledné roky zvyšuje, ale hospodársky výsledok štátneho podniku Lesy SR sa znižuje.
"Problém číslo jedna je, že sa zvyšuje ťažba v štátnych lesoch, máme podstatne vyššiu ťažbu rezortu pod gesciou SNS. Urobili sme priemer za posledné dva roky a spočítali sme, koľko bol priemer za posledné štyri roky. Ťažba (dreva) narástla, ale hospodársky výsledok je nižší. Toto sa môže diať z dvoch dôvodov, a to buď sa tam kradne alebo ide o nekompetentné, neodborné riadenie rezortu. Obávam sa, že pri SNS je to kombinácia obidvoch," priblížil Kollár.
Upozornil, že s lesným hospodárstvom súvisí zamestnanosť na vidieku, pretože Lesy SR sú druhý najväčší štátny zamestnávateľ. "
Je to štátny podnik a zamestnáva cez 3500 zamestnancov, pričom na podnik sa viaže ďalších 3000 ľudí v lesníctve a drevospracujúcom priemysle," poznamenal. Práca v lesoch podľa jeho slov patrí k fyzicky najnáročnejším a najmenej plateným. "
Takto sa rozvoj vidieka nerobí, že ľudia drú za minimálne mzdy, drancujú sa lesy, hospodársky výsledok (štátnych lesov) padá. Máme odlesnené obrovské plochy, výsledkom čoho je to, že nevieme v prírode zadržať vodu a strácame ju," podčiarkol Kollár.
Po tretie, súčasná vládna garnitúra sa podľa Kollára pýši tým, aká je sociálna a ako pomáha ľuďom. "
Štátny podnik Lesy SR pod gesciou SNS predáva najmenej kvalitné palivové drevo najchudobnejším vrstvám obyvateľstva v cene 60 eur za kubický meter (m3). Priemer cien všetkých kvalitatívnych kategórií dreva je pritom necelých 50 eur," informoval predseda hnutia.
Hovoriť o ochrane lesov z úst predstaviteľov SNS je podľa Pčolinského smiešne, pretože o ťažbu dreva boli Lesy SR požiadané aj v chránených prírodných oblastiach, aj v rezerváciách. "
Pýtam sa, či sa zbláznili, keď dovolia drancovať lesy takýmto šialeným spôsobom," podčiarkol Pčolinský.
Podľa Mizeráka budú Lesy SR prežívať ťažké obdobie, pretože lesné kalamity sú aj v okolitých štátoch a na trhoch je prebytok dreva. "V Česku sa problematike lesov venuje priamo premiér, na Slovensku ani špička agrorezortu.
"Pani ministerka Matečná sa problematike lesného hospodárstva a drevospracujúceho priemyslu absolútne nevenuje," dodal Mizerák.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR