Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

21. júla 2010

Slovenský výskum môže pomôcť životu v kozme



Aj vďaka slovenskému výskumu je predstava života ľudí vo vesmíre reálnejšia. Výskumníci z Ústavu genetiky a biotechnológií rastlín SAV pestovaním sóje a ľanu v ...



Zdieľať
vesmir Foto: SITA, AP

BRATISLAVA 21. júla (WEBNOVINY) - Aj vďaka slovenskému výskumu je predstava života ľudí vo vesmíre reálnejšia. Výskumníci z Ústavu genetiky a biotechnológií rastlín SAV pestovaním sóje a ľanu v rádioaktívnej černobyľskej oblasti zistili, že rastliny sa dokážu prispôsobiť životu v rádioaktívnom prostredí. Podľa vedúceho výskumnej skupiny Martina Hajducha, ktorý dnes výsledky výskumu prezentoval na tlačovej besede, to do budúcna môže znamenať využitie týchto plodín vo vesmíre. Novinári z vedeckého časopisu New Scientist totiž prišli na to, že budúci vesmírni cestovatelia, ktorí budú potrebovať rastliny odolné voči vesmírnemu žiareniu, by sa mohli o poznatky našich výskumníkov oprieť. Hajduch túto predstavu síce označil za science fiction aplikáciu výskumu, jedným dychom však dodal, že časom sa môže zmeniť na realitu.

Slovenská výskumná skupina v spolupráci s ukrajinskou stranou skúmala adaptáciu proteínov rastlín v oblasti Černobyľu, kde pred dvadsiatimi štyrmi rokmi vybuchla jadrová elektráreň. Výskumníci založili dve políčka, jedno v rádioaktívnej oblasti do päť kilometrov od elektrárne, druhé v kontrolnej nekontaminovanej oblasti. Spočiatku to bolo sto kilometrov od Černobyľu, neskôr ho presunuli do oblasti desať kilometrov od vybuchnutej elektrárne.

"Pointa nášho výskumu je v porovnaní rastliniek na kontaminovanom a nekontaminovanom políčku. Na základe toho zisťujeme, aké sú rozdiely, akú sú proteíny v rastlinách", vysvetlil svoju prácu Hajduch. Na základe porovnaní rastlín z oboch oblastí výskumníci zisťujú, čo sa deje, keď sa rastliny prispôsobujú zvýšenej rádioaktivite. " Za pomoci analýzy proteínov sme zistili, že v semenách ľanu sa akumuluje ešte menej rádioaktivity ako v sójových semenách a potvrdili zmenenú akumuláciu proteínov, ktoré produkujú betaín. Ten je známy ochrannými účinkami proti ionizujúcemu žiareniu v ľudskej krvi," prezentoval najnovšie výsledky Hajdúch.

Zistenia výskumníkov možno vyžiť už dnes. Pestovanie sóje a ľanu totiž pomáha odstraňovať škodliviny z oblastí zamorených rádioaktivitou. Výskumná skupina by mala vo výskume pokračovať ďalej, momentálne sa na to hľadajú financie a pripravuje sa publikácia, ktorá zhrnie doterajšie poznatky.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Uhliarik zatiaľ neprezradil, či sa zmení šéf ÚDZS
<< predchádzajúci článok
Dozorné rady budú podľa Miškova pestrofarebné