Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

03. novembra 2017

Slovenský štvorkajak začne s prípravou v Kalifornii



Na archívnom foto slovenský štvorkajak v zložení zľava Tibor Linka, Juraj Tarr, Erik Vlček a Denis Myšák.



Zdieľať
Na archívnom foto slovenský štvorkajak v zložení zľava Tibor Linka, Juraj Tarr, Erik Vlček a Denis Myšák. Foto: OTO TASR/DUNA/MTI
Bratislava 3. novembra (TASR) – Strieborná posádka K4 na 1000 m z OH 2016 v Riu de Janeiro v zložení Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr a Tibor Linka spoločne s trénerom Petrom Likérom odletí v nedeľu 5. novembra na sústredenie pred nadchádzajúcou sezónou do Kalifornie. Zamerajú sa na novú olympijskú disciplínu K4 na 500 m, ktorá nahradí K4 na 1000 m.


"Sústredenie v Kalifornii absolvujeme každý rok dvakrát, teraz tam budeme do 4. decembra," informoval na tlačovej konferencii tréner úspešnej posádky K4 Peter Likér a dodal: "Máme tam už vybudované podmienky, sú tam naše lode, máme dobré vzťahy s domácimi. Chlapci mali po sezóne 5 až 6-týždňový oddych, v príprave na novú v jej začiatku nebudeme nič meniť. Potrebujeme sa vrátiť do objemovej formy, trénovať vytrvalosť. Najazdíme kilometre, budeme cvičiť v posilňovni, behať. Keď sa vrátime, chceme v plnej sile začať s kvalitnými tréningami so zameraním na 500-metrovú trať. Budeme sa venovať plávaniu, posilňovni a cvičeniu na trenažéroch. Siedmeho januára absolvujeme dvojtýždňovú prípravu v osvedčenom rakúskom Ramsau. Potom bude nasledovať ďalšie sústredenie v USA alebo Austrálii. Sezóna bude veľmi dlhá. Koncom mája budeme štartovať na majstrovstvách Európy a koncom augusta na majstrovstvách sveta."

Jeden zo skúsenejších členov K4 je 35-ročný Erik Vlček. "Nám zmenou vzdialenosti ukrivdili. Spolu s Jurajom Tarrom sme boli špecialisti na tisícku, ktorá bola olympijská trať. Od roku 2000, keď sme začali jazdiť štvorkajak, sme sa vždy zameriavali na tisícku, päťstovka bola iba doplnková. Všetci sme však dobrí kajakári a verím, že časom sa naučíme jazdiť aj päťstovku lepšie. Bol pre nás krátky čas, aby sme sa vedeli stopercentne pripraviť a preorientovať. Potrebujeme ešte na sebe popracovať, zmeniť tréningy. Možno pristúpiť aj k obmene materiálu, zmeniť veľkosť pádla, vymeniť kajak za iný typ. Bude to naša prvá zimná príprava na jazdenie na novej trati. Sám som zvedavý, kam sa ešte vieme na päťstometrovej trati posunúť. Druhá vec je, ako sa dokážu posunúť súperi. Posádky, ktoré sa umiestili pred nami, boli všetko špecialisti na 200 a 500-metrové trate, tu nepredpokladám, že by došlo k progresu. Skôr sa zlepšia posádky, ktoré boli zvyknuté jazdiť dlhšie trate. Dúfam, že medzi nimi budeme aj my. Umiestiť sa na majstrovstvách sveta do 6. miesta je veľmi dobrý výsledok najmä z pohľadu olympijskej kvalifikácie, kde sa počíta umiestenie na 1. až 6. mieste. Pre nás je veľmi dôležité, aby sme v roku 2019 dokázali zajazdiť do 6. miesta, aby sme si zaručili miestenku na olympijské hry. To je pre nás jediná motivácia, zúčastniť sa ešte raz na olympijských hrách," vyhlásil Vlček.

Najstarší člen posádky K4 je 38-ročný Juraj Tarr: "Naše svalové vlákna boli skôr zvyknuté na vytrvalosť. Teraz potrebujeme dynamiku, na čo sme boli málo zvyknutí. Potrebujeme preto preorientovať náš mozog a celý organizmus na rýchlosť a výbušnosť, čo je aspoň v mojom veku trochu ťažšie. Budeme mať čo robiť. Myslím si však, že to nie je nemožné, o čom svedčia aj naše pomerne slušné výsledky, ktoré sme dosiahli tri, štyri mesiace po zmene trate. Nadchádzajúci rok môžeme ešte brať ako skúšobný, čo kde zlepšiť. Už teraz si myslím, že ideme cestou, aby sme všetci boli rýchlejší. A darí sa nám to."

V trochu inej pozícii je 22-ročný člen posádky Tibor Linka: "V uplynulej sezóne sme si vyskúšali viacero vecí. Loď nám išla, nemáme sa za čo hanbiť. Pokiaľ ide o zmenu dĺžky trate, myslím si, že som univerzálny typ pretekára. Nevadia mi päťstovka ani kilometer, najmä ak jazdím v posádke. Tam sa viem viac sústrediť."

Na tlačovej konferencii nebol prítomný najmladší zo štvorčlennej posádky, 21-ročný Denis Myšák. "Patrí k univerzálom, čo dokazuje najmä v singlových disciplínach na 500 a 1000 m. Po majstrovstvách sveta úspešne zvládol operáciu ramena, ktoré bolo treba vyčistiť. Prebehla rehabilitácia, absolvoval kúpeľnú liečbu v Piešťanoch. Momentálne čerpá dovolenku," informoval vedúci oddelenia Športového centra polície (ŠCP) pre rýchlostnú kanoistiku a vodné športy Marian Tesárik.

Tréner Likér k tomu dodal: "Napriek tomu, že Denis je ešte dosť mladý, už v olympijskom roku mal bolesti na ľavom ramennom kĺbe, kde mal usadený vápnik. Na odporúčanie lekára podstúpil pred desiatimi týždňami operáciu. Dôležitá bola rehabilitácia, ktorú absolvoval niekedy aj dvakrát denne. Je výborné, že na sústredenie do Kalifornie ide s nami aj fyzioterapeut, ktorý s ním bude pokračovať v cvičení. Lekár ma informoval, že Denis je už v poriadku a o týždeň môže začať s tréningom na vode. Podobný problém má aj s pravým ramenom, ktoré ho však pobolieva menej. Podľa toho, ako sa bude jeho ľavé rameno správať cez sezónu, asi v takomto čase prikročíme aj k operácii a vyčisteniu pravého ramena. Chceme byť na olympijskú sezónu čo najlepšie pripravení."

K uplynulej sezóne, ktorej výsledky ovplyvnila zmena olympijskej disciplíny K4 z 1000 m na 500 m sa vyjadril aj Tesárik: "Napriek tomu, že chlapci nedosiahli na majstrovstvách sveta medailové umiestenie, keď skončili na piatom mieste, považujeme poolympijskú sezónu za veľmi úspešnú. Prispeli k tomu aj medailové umiestenia na majstrovstvách Európy, najmä striebro K4 na 500 m. V sezóne nebol veľký priestor na viac oddychu, keďže trochu neskoro, až v apríli došlo k zmene olympijskej disciplíny K4 z 1000 na 500 m. Dovtedy sa totiž chlapci pripravovali v dávkach s väčším objemom, ktoré smerovali k tisícmetrovej trati. Potom nastal zlom, keď bolo treba zmeniť celú prípravu. Priestor bol veľmi krátky, aby sa všetko dalo zladiť tak, aby výsledky boli ešte lepšie."

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Hokejový Poprad angažoval útočníkov Hvilu aj Vartovníka
<< predchádzajúci článok
IAAF zavedie od budúceho roka svetový rebríček