Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

07. apríla 2011

Slovenský chemický priemysel musí čeliť hrozbám



Sľubne naštartované oživenie slovenského chemického odvetvia, ktoré nastalo po kríze, ohrozuje plánované predávanie emisných povolení, likvidácia starých ...



Zdieľať
chemia Ilustračné foto. Foto: SITABRATISLAVA 7. apríla (WEBNOVINY) - Sľubne naštartované oživenie slovenského chemického odvetvia, ktoré nastalo po kríze, ohrozuje plánované predávanie emisných povolení, likvidácia starých environmentálnych záťaží a európska chemická legislatíva REACH.


Vo štvrtok to na tlačovej besede Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR uviedol jeho prezident Roman Karlubík.

Medzi ďalšie negatíva dopadajúce na chemický sektor podľa neho patrí nedostatok elektrickej energie v súvislosti s prehodnocovaním ďalšieho využívania atómových elektrární po havárii v japonskej elektrárni vo Fukušime a rast cien ropy v súvislosti s politickou nestabilitou v arabských štátoch.

Za najvýraznejší problém pre chemický priemysel označil Karlubík obchodovanie s emisnými kvótami (ETS), ktoré majú byť v rámci Európy spoplatnené na základe benchmarku. "Ide o porovnania s vybranými technológiami nielen technologicky najlepšími, ale najmenej zaťažujúcimi životné prostredie.


"Zaplatí to hlavne spotrebiteľ"

Pritom napríklad iba v hnojivách má tieto technológie k dispozícii minoritná časť európskych výrobcov a iba nášho výrobcu to bude stáť milióny eur," uviedol Karlubík. Na celoeurópskej úrovni budú musieť podľa odhadov spoločnosti rátať s priamymi výdavkami na úrovni 1 mld. eur a s nepriamymi vo výške až 4 mld. eur. "Zaplatí to však hlavne spotrebiteľ v cenách finálnych výrobkov," konštatoval Karlubík.

Prezident ZCHFP taktiež poukázal na negatíva spojené s európskou chemickou legislatívou REACH. "Podľa štúdie napríklad iba REACH berie približne 70 % hrubého konsolidovaného zisku sektoru chémie v rámci Slovenska. Tieto peniaze by inak podniky reinvestovali a mohli ponúknuť lepšie pracovné podmienky," povedal Karlubík. Ako ďalej informoval, aj zásluhou tejto legislatívy bol dovoz chemických surovín z mimoeurópskych krajín minimalizovaný. "Následkom toho došlo k enormnému nárastu cien v desiatkach až stovkách percent, čo opäť zaplatí spotrebiteľ," upozornil Karlubík.


Trápi ich aj vláda

Slovenský chemický priemysel trápi podľa prezidenta ZCHFP aj pripravovaný zákon o starých environmentálnych záťažiach, ktorý sa do pozornosti vlády dostal po vlaňajšom úniku toxického kalu z maďarskej hlinikárne MAL. Zväz však kabinetu Ivety Radičovej vyčíta, že v tejto otázke necháva podniky bez finančnej podpory štátu, zatiaľ čo štátne firmy budú sanované z rozpočtu.

"Chápeme snahu EÚ o riešenie globálnych environmentálnych hrozieb, na druhej strane však nemôžeme nechať bez povšimnutia, že bremeno nákladov na plnenie prísnych kritérií si odnášajú najmä malé a stredné podniky nových členských štátov, pretože pravidlá hry boli a sú na mieru veľkých nadnárodných korporácií so silným finančným zázemím a veľkým odborným potenciálom," povedal Karlubík.

Ako pokračoval, výroba chemikálií a chemických výrobkov patrí v rámci spracovateľského priemyslu medzi strategické odvetvia v priemysle Slovenska. "Hrubý domáci produkt Slovenska je z 80 % závislý od exportu, z toho takmer 17 % tvorí práve chemický priemysel," uzavrel Karlubík.


V chemickom priemysle pracovalo takmer 35-tisíc ľudí

Zväz chemického a farmaceutického priemyslu v súčasnosti reprezentuje 57 členských subjektov, v ktorých pracuje viac ako 12 tis. pracovníkov. V celom odvetví chémie podniká 186 firiem s počtom zamestnancov viac ako 20. V chemickom odvetví na Slovensku k 30. septembru 2010 pracovalo 34 771 ľudí.

Výrobný program tvorí široké spektrum produktov, od organických a anorganických chemikálií, cez priemyselné hnojivá, pneumatiky, výrobky z gumy, farby, laky, liečivá, až po sofistikované špeciálne výrobky a chemické vlákna. Zabezpečuje aj medziprodukty pre ďalšie spracovanie v rámci samotného odvetvia, ďalej výrobky pre potreby mnohých iných odvetví hospodárstva, vrátane finálnych výrobkov pre obyvateľstvo.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Poisťovňa Rapid life zisková aj v roku 2010
<< predchádzajúci článok
Estónsko v marci prekvapila vysoká inflácia