Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. augusta 2018

Slovensku sa podarilo získať európskeho vedeckého Oscara



Na snímke zľava riaditeľ Chemického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) Miroslav Koóš, chemik SAV a držiteľ ERC grantu Ján Tkáč a podpredseda SAV Peter Samuely počas tlačovej konferencie v Bratislave 16. augusta 2018.



Zdieľať
Na snímke zľava riaditeľ Chemického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) Miroslav Koóš, chemik SAV a držiteľ ERC grantu Ján Tkáč a podpredseda SAV Peter Samuely počas tlačovej konferencie v Bratislave 16. augusta 2018. Foto: TASR/Pavol Zachar
Bratislava 16. augusta (TASR) – Slovensku sa podarilo získať európskeho "vedeckého Oscara". Európska výskumná rada (European Research Concil (ERC)) schválila a odporučila na financovanie projekt Jána Tkáča z Chemického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) v oblasti diagnostiky rakoviny prostaty inovatívnymi metódami. Informoval o tom vo štvrtok na tlačovej konferencii v Bratislave podpredseda SAV Peter Samuely.


Ide zatiaľ o jediný ERC "Proof od concept" grant na Slovensku, ktorý táto európska vedecká autorita odsúhlasila. "Projekt vznikol aj s podporou vedca Pavla Čekana a Ministerstva zdravotníctva SR, ktoré reflektuje dlhodobú stratégiu rozvoja biomedicínskeho aplikovaného výskumu na Slovensku," povedal Samuely.

Cieľom grantu je aplikácia výsledkov základného výskumu do biomedicínskej praxe. "Podľa štatistík jeden z ôsmich mužov počas svojho života dostane toto ochorenie. Ročne zomrie na toto ochorenie 400.000 ľudí," povedal Tkáč.

Projekt zahŕňa komerčnú stratégiu, spôsob naplnenia regulačných podmienok, marketingovú stratégiu a predaj, cenovú analýzu a ekonomický potenciál produktu. V projekte sa kladie dôraz na diagnostiku rakoviny prostaty stanovením zmien v zložení sacharidov na povrchu prostatického špecifického antigénu (PSA). V súčasnosti sa podľa Tkáča na diagnostiku ochorenia používa najmä stanovenie množstva PSA v krvi, tá je však značne nepresná. Analýza podľa Tkáča ukazuje, že slovenské riešenie môže poskytnúť signifikantne lepšie parametre diagnostiky so značnou cenovou výhodou, a tak sa uplatniť v klinickej praxi v celosvetovom rozsahu.

Na snímke riaditeľ Chemického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) Miroslav Koóš počas tlačovej konferencie v Bratislave 16. augusta 2018. Foto: TASR/Pavol Zachar


Vedci Ján Tkáč a Tomáš Berók predpokladajú, že príprava diagnostických kitov sa bude realizovať v dvoch formách, a to ako klinické testy pre onkologické pracoviská a nemocnice, druhou formou sú domáce testy pre bežnú verejnosť. Podľa Tkáča by sa výsledok v domácich testoch mohol dostaviť do desiatich minút, v klinických by to mohlo trvať zhruba hodinu.

Výsledky tejto vedecko-výskumnej činnosti by mohli byť uvedené na trh v roku 2021. "V budúcnosti by sme radi vyvinuli kity aj na diagnostiku iných ochorení, napríklad na ochorenie prsníka," dodal Tkáč. Zároveň podotkol, že ho zatiaľ aktuálna situácia v SAV až tak neohrozila. "Sme teraz v stave podpísania zmluvy s Bruselom," dodal.

Pozrite si záznam tlačovej konferencie:


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Putin privítal v Soči turkménskeho prezidenta Berdymuchamedova
<< predchádzajúci článok
V Čereňanoch budujú kanalizáciu kvôli zlepšeniu životného prostredia