Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. októbra 2007

Slovensku chýba nezávislá inštitúcia na ochranu detí



Absencia nezávislej inštitúcie pre ochranu práv detí je podľa členky Výboru OSN pre práva dieťaťa, Egypťanky Moushiry Khattabovej, ktorá je spravodajkyňou výboru pre SR, jedným z hlavných ...



Zdieľať

BRATISLAVA 27. októbra (WEBNOVINY) - Absencia nezávislej inštitúcie pre ochranu práv detí je podľa členky Výboru OSN pre práva dieťaťa, Egypťanky Moushiry Khattabovej, ktorá je spravodajkyňou výboru pre SR, jedným z hlavných nedostatkov inštitucionálnej úpravy práv detí na Slovensku. Jej výhrady sú súčasťou Správy o priebehu a výsledkoch prerokovania Druhej periodickej správy Slovenskej republiky o implementácii Dohovoru o právach dieťaťa pred Výborom OSN pre práva dieťaťa. Správu vypracovalo MZV. Okrem iného sa v nej konštatuje, že zaviesť nezávislú inštitúciu na ochranu práv detí sa SR odporúča od roku 2000.

V správe sa píše, že výbor sa dotkol aj spolupráce mimovládnych organizácií (MVO) pri formulovaní textu správy. Prekvapila ho pasivita, s akou sa slovenské MVO postavili k tvorbe tzv. tieňových správ. V tomto smere výbor odporučil širokú účasť MVO na príprave nasledujúcej správy o plnení Dohovoru o právach dieťaťa a nabádal SR k výraznejšej spolupráci s mimovládnym sektorom. Podľa očakávania, konštatuje v správe MZV, sa diskusia pred výborom OSN zamerala predovšetkým na rómske deti, a to najmä vo vzťahu k vzdelávaniu a prístupu k zdravotníckej starostlivosti. Podľa názoru niektorých členov výboru sú rómske deti zapisované do osobitných škôl automaticky. Delegácia SR vo svojich odpovediach pred výborom argumentovala prijatými opatreniami, akými sú napríklad zavedenie nových testov pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia, zavedenie profesie asistenta učiteľa alebo prijatie antidiskriminačného zákona.

V správe sa konštatuje, že spravodajkyňa Khattabová vo svojich záverečných poznámkach označila slovenskú legislatívu za vynikajúcu, ale v praxi slabšie uplatňovanú. Jej záverečné odporúčania sú zamerané práve na implementáciu Dohovoru o právach dieťaťa. Vyzvala SR na vytvorenie koordinačného orgánu pre práva detí, teda ministerského orgánu pre práva detí a mládeže a vytvorenie nezávislého mechanizmu pre implementáciu dohovoru. Ten by mal, okrem iného, právomoc prijímať a vyšetrovať sťažnosti týkajúce sa porušovania práv detí vyplývajúcich z dohovoru.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Dopravu na Ivanskej ceste skomplikovala zrážka vlaku s autom
<< predchádzajúci článok
MV nezaznamenalo žiadnu sťažnosť na doplňujúce voľby