Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

23. januára 2009

Slovensko zruší stav núdze v plynárenstve



Slovensko zruší stav núdze v plynárenstve. Ako uviedol dnes na tlačovej besede po rokovaní krízového štábu minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, dodávky zemného plynu z Ruskej federácie cez ...



Zdieľať
BRATISLAVA 23. januára (WEBNOVINY) - Slovensko zruší stav núdze v plynárenstve. Ako uviedol dnes na tlačovej besede po rokovaní krízového štábu minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, dodávky zemného plynu z Ruskej federácie cez Ukrajinu na Slovensko sú stabilizované. "Krízový štáb rozhodol, že dnes o 14:00 bude zrušený stav núdze," povedal Jahnátek. Ako doplnil predseda predstavenstva Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. (SPP) Bernd Wagner, dodávky plynu na Slovensko sú už v štandardných objemoch. "Evidujeme úplne bežné, pravidelné objemy," povedal Wagner. Denne tak na Slovensko podľa ministra Jahnátka prúdi 160 mil. ton zemného plynu.



Krízový štáb sa na svojom poslednom rokovaní tiež rozhodol, že opätovné začatie prevádzky jadrovej elektrárne V1 Jaslovské Bohunice je už neaktuálne. "Prijali sme uznesenie, že obnovenie druhého bloku jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach nebude realizované," dodal Jahnátek. Podľa neho v súčasnosti zatiaľ nehrozí k akútnemu ohrozeniu plynárenskej, či elektrizačnej siete na Slovensku. "Krízový štáb sa tak rozhodol, že dnešné zasadnutie bolo posledné, zároveň sme sa rozpustili," doplnil Jahnátek. Minister na záver poďakoval všetkým, ktorí sa zúčastňovali na riešení plynovej krízy na Slovensku. "Takáto kooperácia medzi priemyselným sektorom, vládou a médiami smerom k občanom môže byť príkladom aj pre riešenie iných krízových situácii," uzavrel Jahnátek.


Podľa Wagnera aj v nasledujúcich mesiacoch sa bude musieť pracovať. "S následkami plynárenskej krízy sa musíme zodpovedne, primerane a dôsledne vyrovnať. Toto si žiada adekvátnu analýzu so zapojením všetkých odborníkov," konštatoval Wagner. Minister Jahnátek už pripravuje na najbližšie rokovanie vlády v spolupráci s ministrom zahraničných vecí písomnú správu o príčinách a dôsledkoch krízy v zásobovaní Slovenska zemným plynom a návrhy súvisiacich opatrení, a v spolupráci s predsedom Správy štátnych hmotných rezerv SR v skrátenom legislatívnom konaní predloží návrh zákona o núdzových zásobách plynu a o riešení stavu plynovej núdze.


Dodávky zemného plynu na Slovensko z Ruska cez Ukrajinu boli obnovené takmer po dvoch týždňoch v utorok 20. januára okolo 12. hodiny na obed. SPP v utorok večer okolo 19. hodiny začal dodávať ruský plyn cez Slovensko aj pre európskych zákazníkov smerom do Rakúska a Českej republiky. SPP vyhlásil v utorok 6. januára popoludní stav núdze po tom, čo pre rusko-ukrajinský spor v noci z pondelka na utorok začal dostávať z Ruska o 70 % plynu menej. Dodávky zemného plynu z Ruska sa úplne zastavili v noci z utorka 6. januára na stredu 7. januára. Spoločnosť SPP-distribúcia preto vyhlásením obmedzujúceho odberového stupňa č. 8 v stredu 7. januára ráno obmedzila dodávku plynu pre priemyselných odberateľov. Reguláciu odberu plynu pre veľkoodberateľov zrušili plynári v pondelok 19. januára po tom, čo získali výpomocné dodávky od zahraničných spoločností GDF Suez, E.ON Ruhrgas a RWE Transgas.


Ruský energetický gigant Gazprom v utorok 6. januára drasticky znížil dodávky zemného plynu smerujúceho cez Ukrajinu do Európy. Redukcia zásobovania bola dôsledkom dlhodobého sporu medzi Kyjevom a Moskvou týkajúceho sa cien plynu v novom roku. Z Ruska pochádza približne štvrtina plynu pre 27-členný blok. Až 80 percent ruského plynu sa do Európy dostáva cez Ukrajinu. V chladnej zime viaceré krajiny centrálnej a východnej Európy pokles ruských dodávok tvrdo zasiahol. Okrem Slovenska bola postihnutá aj Česká republika, Rakúsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Nemecko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Chorvátsko, Grécko, Macedónsko, Turecko, Taliansko, Slovinsko, Francúzsko a Srbsko.
SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Gašparovič sa bude opätovne uchádzať o post hlavy štátu
<< predchádzajúci článok
Bratislava bude hostiť významnú bezpečnostnú konferenciu