Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

06. októbra 2014

Slovensko v štatistikách cestovného ruchu opäť na posledných priečkach



Správa o regiónoch EÚ za rok 2014, ktorú dnes zverejnil Eurostat, štatistický úrad EÚ, poskytuje štatistický prehľad, ktorý pokrýva širokú škálu odborov. Správa ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo
Brusel 6. októbra (TASR) - Správa o regiónoch EÚ za rok 2014, ktorú dnes zverejnil Eurostat, štatistický úrad EÚ, poskytuje štatistický prehľad, ktorý pokrýva širokú škálu odborov. Správa pomáha pochopiť regionálnu rozmanitosť, ktorá existuje v EÚ.


Publikácia obsahuje štatistiky za rok 2013 zozbieraných vďaka spoločnej nomenklatúre územných jednotiek pre štatistické účely, známej ako NUTS. Ide o metódu, ktorá od roku 2012 umožňuje zber, zostavovanie a šírenie harmonizovaných regionálnych štatistík v EÚ.

Nomenklatúra NUTS je hierarchická. Rozdeľuje jednotlivé členské štáty do troch úrovní, podľa daných administratívnych celkov: NUTS 1, NUTS 2 a NUTS 3.

Najnovšia správa, zverejnená pri príležitosti 12. Európskeho týždňa regiónov a miest, sa týka štatistických údajov z 272 regiónov NUTS 2 a 1315 regiónov na úrovni NUTS 3 zo všetkých 28 členských štátov EÚ.

Najmladšia populácia (pod 15 rokov) podľa Eurostatu žije zámorských regiónoch Francúzska a v Írsku, najviac starých ľudí majú v Portugalsku, Grécku a Španielsku.

Najvyšší podiel mladých ľudí sa vo všeobecnosti nachádza v členských štátoch, ktoré zaznamenali najvyššiu pôrodnosť. Francúzsko a Írsko majú po štyri regióny medzi desiatimi "najmladšími", po jednom má Španielsko a Spojené kráľovstvo.

Bratislava skončila pred Budapešťou

Na Slovensku má najvyšší podiel mladých ľudí pod 15 rokov Prešovský kraj (18,3 percent) a Košický kraj (17,5 percent). Naopak, regiónmi s najväčším podielom obyvateľstva nad 65 rokov sú zhodne Nitriansky kraj a Trenčiansky kraj (14,4 percenta).

V EÚ bol v roku 2013 podiel mládeže do 15 rokov na úrovni 15,6 percent a podiel starnúcej generácie na úrovni 18,2 percent.

Z hľadiska cestovného ruchu sa oblasti siedmich štátov EÚ dostali do dvadsiatky najobľúbenejších destinácií. Boduje najmä Taliansko, so šiestimi turistickými regiónmi, potom Francúzsko a Španielsko s piatimi oblasťami a po jednom regióne má v tejto tabuľke Chorvátsko, Nemecko, Rakúsko a Spojené kráľovstvo.

Podľa počtu lôžkonocí v stredne veľkých regiónoch (NUTS 2) v roku 2013 sú najúspešnejšie dva španielske regióny - Kanárske ostrovy (89,8 miliónov nocí) a Katalánsko (70,5 miliónov nocí). Slovenské regióny zas patria v tejto kategórii medzi najhoršie, keď vlani región Stredného Slovenska zaznamenal 3,7 milióna lôžkonocí a Východné Slovensko 2,9 milióna lôžkonocí. Horšie na tom bolo iba Luxembursko (2,6 milióna nocí).

Spomedzi 25 hlavných miest v 28-člennej únii, pre ktoré sú k dispozícii údaje, cudzinci predstavovali aspoň 20 percent obyvateľov v siedmich hlavných mestách. Najväčší podiel bol v Luxemburgu (63,8 percent), potom v Bruseli (33,8 percent) a Rige (26 percent). Na rozdiel od toho cudzinci predstavoval menej ako 5 percent z celkového počtu obyvateľov v šiestich hlavných mestách EÚ: Varšava (0,6), Sofia (1), Vilnius (1,4), Bratislava (3,1), Budapešť (3,3) a La Valletta (4,1).

Najvyššie podiely občanov z krajín mimo EÚ na celkovej populácii mesta malo vlani v Rige (25,5 percent), Tallinne (20,2 percent), Aténach (14 percent), Bruseli (13,5 percent), Madride (11,6 percent), Dubline, Paríži a Londýne (po 10,4 percent) a Berlíne (10,1 percenta).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
NATO bude chrániť Turecko pred IS, vyhlásil Stoltenberg
<< predchádzajúci článok
Pre údajnú bombu museli evakuovať budovu košických súdov