Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

22. marca 2017

Slovensko v energetickom indexe dosiahlo na 20. priečku



Eurokomisár Maroš Šefčovič



Zdieľať
Eurokomisár Maroš Šefčovič Foto: TASR/Martin Baumann
Brusel 22. marca (TASR) – Slovensko sa umiestnilo v energetickom indexe Svetového ekonomického fóra v Davose v prvej dvadsiatke spomedzi 127 hodnotených štátov. Podľa podpredsedu Európskej komisie zodpovedného za Energetickú úniu Maroša Šefčoviča Slovensko za umiestnenie vďačí prepojenosti svojej infraštruktúry s okolitými štátmi a pokroku vo využívaní obnoviteľných zdrojov energie.


"Slovensko je krajina, ktorá má jednu z najvyšších úrovní prepojení s ostatnými susednými krajinami. Až 60 % našej energie môže voľne putovať medzi jednotlivými susednými štátmi. Druhým dôležitým faktorom je prepojenie trhov s Českou republikou, Maďarskom a Rumunskom. Pomerne úspešne sa nám podarilo začať viac využívať obnoviteľné zdroje," vysvetlil Šefčovič.

Slovensko je v energetickom rebríčku Svetového ekonomického fóra na 20. mieste. Globálny index výkonnosti energetickej architektúry vyhodnocuje 18 indikátorov, ktoré predurčujú bezpečnosť dodávok, cenu a udržateľnosť výroby elektrickej energie v 127 štátov.

Oproti vlaňajšku si Slovensko polepšilo v indexe o osem priečok a dostalo sa ako jediný člen Vyšehradskej skupiny do elitnej dvadsiatky štátov. Na prvých troch miestach sa v indexe, rovnako ako vlani, umiestnilo Švajčiarsko, Nórsko a Švédsko.

"Je to dobrá vizitka pre Slovensko aj pre členov EÚ, ktorá obsadila 14 priečok z top 20 štátov," skonštatoval slovenský eurokomisár. Podľa Šefčoviča to znamená, že sa členským štátom EÚ darí zvyšovať energetickú bezpečnosť a podiel výroby čistejšej elektrickej energie.

Eurokomisár by privítal celkovú modernizáciu zákonov v energetike a dlhodobejšie plánovanie energickej stratégie SR. Dohodol sa so slovenskými ministrami hospodárstva a životného prostredia na vytvorení národného energetického a klimatického plánu, ktorý by mohol pritiahnuť investorov a priniesť modernizáciu energetického sektora.

"Tým výsledným efektom musia byť nižšie ceny energií pre slovenských občanov a priemysel," zhrnul Šefčovič.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
EÚ navrhla nové pravidlá v prospech ochrany hospodárskej súťaže
<< predchádzajúci článok
Súd zrušil po 61 rokoch stíhanie za odmietnutie vojenskej služby