Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. decembra 2010

Slovensko uzavrie ďalšie dohody pre vydávanie víz



Minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda.Ilustračné foto SITA/Ľudovít VaniherBRATISLAVA 29. decembra (WEBNOVINY) – Schengenské krajiny spolupracujú na vydávaní víz dlhodobo, už aj Slovensko začalo vo veľkom uzatvárať zmluvy ...



Zdieľať
mikulas dzurinda Minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda.Ilustračné foto SITA/Ľudovít VaniherBRATISLAVA 29. decembra (WEBNOVINY) – Schengenské krajiny spolupracujú na vydávaní víz dlhodobo, už aj Slovensko začalo vo veľkom uzatvárať zmluvy o pomoci pri vydávaní víz. „Keďže sieť zastupiteľských úradov SR nezahŕňa všetky tretie krajiny, museli sme aj my začať postupne uzatvárať dohody o zastupovaní pri vydávaní víz. Tým, že sme do schengenského priestoru vstúpili až v decembri 2007, začali sme tieto dohody uzatvárať neskôr ako iné členské krajiny,“ informoval hovorca rezortu diplomacie Ľuboš Schwarzbacher.


Pôvodné členské štáty už majú vo väčšine krajín, kde nemajú svoj vlastný konzulárny úrad, uzatvorené dohody o zastupovaní s inými členskými krajinami. Proces uzatvárania dohôd má svoj postup. „Najskôr si musíme vyhodnotiť naše potreby, potom treba nájsť členský štát, ktorý má v danej krajine konzulárne zastúpenie a má ešte voľné kapacity na vydávanie víz aj za inú členskú krajinu,“ vysvetlil Schwarzbacher. Slovensko už uzatvorilo dohody s Rakúskom, Maďarskom a Slovinskom. „Pripravená a vo vláde schválená je už aj dohoda s Poľskom. Pracujeme na ďalších dohodách s Českou republikou, Lotyšskom, Estónskom, Nemeckom, Španielskom, Francúzskom a Litvou. Niektorej z týchto krajín budeme aj my poskytovať aktívne zastupovanie, ide napríklad o Slovinsko, Lotyšsko či Estónsko,“ dodal Schwarzbacher.

Vízový kódex v rámci schengenu stanovuje, že členské štáty by na vízové účely mali byť prítomné alebo zastúpené vo všetkých tretích krajinách, ktorých štátni príslušníci podliehajú vízovej povinnosti. Členské štáty, ktoré v danej tretej krajine alebo v určitej časti danej tretej krajiny nemajú svoj vlastný konzulárny úrad, by sa mali snažiť uzavrieť dohody o zastúpení s cieľom zamedziť tomu, aby žiadatelia o víza museli na prístup ku konzulárnym úradom vyvíjať neprimerané úsilie. Administratívne poplatky za víza zostávajú krajine, ktorá žiadosti prijala a spracovala.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ceny ropy a zlata v utorok rástli
<< predchádzajúci článok
Prívrženci prezidenta Pobrežia slonoviny napadli misiu OSN